Kogo częściej atakują sroki? Odpowiedź może zaskakiwać

W Australii, w małej wiosce położonej w Górach Błękitnych, ośmioletnia uczennica trzeciej klasy szkoły podstawowej, Emma Glenfield, przeprowadziła szkolny projekt, który zyskał niespodziewanie dużą popularność i stał się badaniem o globalnym zasięgu. Badanie to ujawniło zaskakujące zachowanie srok, które wydają się być nieprzyjazne dla osób z mniejszą ilością włosów na głowie. Informacje na ten temat podała Australian Broadcasting Corporation.

Badania rzucają nowe światło na zachowania srok
Badania rzucają nowe światło na zachowania srok
Źródło zdjęć: © Unsplash
oprac. KMO

15.01.2024 11:34

Emma Glenfield to młoda, ciekawa świata dziewczynka, która na co dzień prowadzi swój dziennik. Jej zainteresowanie srokami zaczęło się od prostego pytania, które niemal przypadkiem przekształciło się w nowatorskie badania naukowe.

Kogo częściej atakują sroki?

Pewnego dnia, podczas obserwacji sroki, która mieszkała w pobliżu szkoły i była znana jako Pan Swoopsalot, Emma zauważyła, że ptak ten terroryzuje uczniów, nauczycieli i rodziców. To zaobserwowane zachowanie sroki skłoniło ją do zadania pytania: "Dlaczego sroki atakują z góry? Kogo atakują i gdzie celują?" Nauczyciel Emmy, Luke Carr, uznał, że te pytania będą doskonałym punktem wyjścia dla projektu matematycznego.

Emma zaczęła więc przeprowadzać badania terenowe. Jej obserwacje rozpoczęły się od gimnazjum Blue Mountains, które było terytorium Pana Swoopsalota. Obserwowała osoby, które były atakowane przez srokę, a następnie nagrywała te ataki. Analiza nagrań ujawniła, że ofiarami Pana Swoopsalota byli zazwyczaj wysocy mężczyźni o rzadkich lub przerzedzonych włosach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Emma, z pomocą swojej mamy, Kristy Glenfield, przygotowała ankietę internetową i wydrukowała ulotki z kodem QR. Następnie poszła do lokalnego parku i poprosiła przechodniów o wypełnienie ankiety. Zapytała także uczniów i nauczycieli w swojej szkole.

Ankieta zawierała pytania dotyczące wieku respondentów, ich wzrostu, fryzury, wagi oraz tego, czy odnieśli jakiekolwiek obrażenia w wyniku ataku ptaka. Kwestionariusz wypełniło 150 uczniów i nauczycieli, ale to nie były jedyne osoby, które wzięły udział w badaniu. W internetowej ankiecie uczestniczyło ponad 30 000 osób z całego świata.

Mimo że Emma miała tylko osiem lat i nie znała jeszcze programu Excel, zdecydowała się na prezentację swoich danych za pomocą klocków Lego. Wyniki potwierdziły jej hipotezę – sroki częściej atakowały mężczyzn z mniejszą ilością włosów.

W ankiecie Emmy poproszono respondentów także o ocenę srok na podstawie zaproponowanej skali. Okazało się, że mimo doświadczeń z atakami, wszyscy respondenci kochają te ptaki. "Ludzie, którzy zostali zaatakowani i zranieni, zaatakowani bez odniesienia obrażeń czy nigdy nie byli atakowani, kochają sroki" – stwierdziła autorka badań.

Eksperci od zachowań ptaków zauważyli, że do tej pory nikt nie badał związku między atakami srok a wyglądem osób, które były ich ofiarami. Co więcej, profesjonalne badania ornitologiczne rzadko przyciągają tak dużą liczbę uczestników. Duża próba badawcza nadaje wynikom Emmy wiarygodność.

Zachęcona przez swojego nauczyciela, Emma wzięła udział w konkursie NSW Investigating with Mathematics i pokonała uczniów z całej Australii w swojej kategorii wiekowej.

Mama Emmy, pani Glenfield, wyraziła nadzieję, że inne dzieci również odkryją swoje pasje i poczują się zachęcone do podążania za nimi. "Jednym z łatwych sposobów zachęcenia dzieci do tego rodzaju pracy jest prowadzenie dziennika" – powiedziała. "To okazja, aby porozmawiać z dziećmi o tym, co jest interesujące i o czym moglibyśmy dowiedzieć się więcej".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)