Kod, który powinien znać każdy posiadacz smartfonu. Koniecznie go zapamiętaj

Kod pozwala sprawdzić, czy nasze połączenia są przekierowywane
Kod pozwala sprawdzić, czy nasze połączenia są przekierowywane
Źródło zdjęć: © Pixabay

19.06.2022 11:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nasze smartfony nieustannie są narażone na różnego rodzaju ataki, co może wiązać się z kradzieżą wrażliwych informacji. Na szczęście jest prosty sposób na to, by sprawdzić, czy nasz telefon jest bezpieczny.

O tej prostej metodzie, która pozwoli szybko sprawdzić, czy nasz smartfon nie jest podsłuchiwany można przeczytać m.in. w serwisie dobreprogramy, które powołują się na dr. Macieja Kaweckiego, prezesa Instytutu Lema i prorektora Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Jak sprawdzić, czy telefon jest podsłuchiwany?

Jednym ze sposobów gromadzenia poufnych informacji jest przekierowywanie przychodzących połączeń na inny telefon. Przestępcy wykorzystują tę metodę, by podsłuchiwać połączenia i wychwytywać wrażliwe dane, które potem mogą wykorzystać. Jednak w bardzo prosty sposób możemy sprawdzić, czy tak jest w naszym przypadku.

Wystarczy wpisać kod "*#21#", a po jego aktywacji dostaniemy informacje na temat potencjalnego przekierowywania połączeń, SMS-ów, danych itp. Jeśli wszystko jest w porządku, komunikat powinien brzmieć "nieprzekierowane". Jeżeli połączenia są przekierowywane, to zamiast tego komunikatu, wyświetli nam się numer telefonu odbiorcy. Niestety ta metoda działa tylko dla urządzeń z systemem Android.

Ta metoda może się okazać skuteczna w wykrywaniu zagrożenia wynikającego np. z rosnącej liczby oszustw na tzw. zdalny pulpit. W prosty sposób oszuści są w stanie uzyskać dostęp do danych zgromadzonych na komputerze lub smartfonie – listy kontaktów, notatek, danych logowania itp., a także możliwość przekierowywania połączeń. Tego typu przekręty doprowadziły wiele osób na skraj bankructwa, po tym, jak oszuści wyczyścili ich konta bankowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)