Kod komputera pokładowego Apollo 11, czyli lądowanie na Księżycu dla każdego

Kod komputera pokładowego Apollo 11, czyli lądowanie na Księżycu dla każdego24.07.2009 11:13
Kod komputera pokładowego Apollo 11, czyli lądowanie na Księżycu dla każdego
Źródło zdjęć: © AFP

Z okazji 40. rocznicy pierwszego lądowania człowieka na Księżycu serwis Google Code opublikował fragmenty kodu źródłowego, który był używany na komputerach pokładowych statku Apollo 11. Objęte licencją Public Domain pliki asemblera zostały zebrane z przeskanowanych oryginałów w MIT Museum i oprócz kodów zawierają też wszystkie oryginalne komentarze.

W serwisie Google Code znajdziemy zarówno kody źródłowe z komputera pokładowego rakiety Saturn V, jak i te używane przez komputer lądownika Eagle. W przypadku misji realizowanych w ramach programu Apollo za każdym razem wykorzystywano dwa komputery pokładowe (Apollo Guidance Computer, AGC), na których było zainstalowane różnego rodzaju oprogramowanie –. jeden mieścił się w rakiecie wynoszącej astronautów w przestrzeń kosmiczną, a drugi w kapsule lądującej.

288756040823224467
Źródło zdjęć: © (fot. AFP)

Oprogramowanie można uruchomić na emulatorze maszyny Apollo Guidance Computer. Emulator działa w Linuksie, Windows i Mac OS-ie X. Na stronie pobierania projektu Virtual AGC and AGS umieszczono odpowiednie kody źródłowe, jak również pakiety binarne.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)