Klienci InPost na celowniku hakerów

Ostatnio głośno było o nawiązaniu współpracy pomiędzy Allegro a jednym z największych operatorów pocztowych w kraju - firmą InPost. Może właśnie ta współpraca zwróciła uwagę cyberprzestępców, gdyż aktualnie jesteśmy świadkami zmasowanej kampanii phishingowej podszywającej się pod InPost.

Klienci InPost na celowniku hakerów
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Pracownicy G DATA SecurityLabs przeanalizowali fałszywe wiadomości mailowe docierające do użytkowników w całej Polsce. Za akcją prawdopodobnie stoją te same osoby, które kilka tygodni temu rozsyłały fałszywe „Powiadomienia o wciągnięciu na listę dłużników KRD”.

Adres nadawcy wiadomości o tytule „Paczkomaty InPost - PACZKA CZEKA NA ODBIÓR”. to dostawy@inpost.pl. Jasno sugeruje to odbiorcy, od kogo pochodzi czytana wiadomość. Jednak w usłudze Paczkomaty oferowanej przez firmę InPost powiadomienia wysyłane są z adresu info@paczkomaty.pl.

Brak nadawcy przesyłki w treści powiadomienia, literówki oraz błędny numer samej paczki powinny wzbudzić podejrzenia. Oryginalny numer paczek firmy InPost ma 2. cyfry. W fałszywych mailach spotykamy się z błędnym, 23-cyfrowym formatem.

Kod odbioru, czyli 6-cyfrowy ciąg pozwalający na odebranie przesyłki w paczkomacie jest dla klienta esencją wiadomości dotyczącej odbioru kupionych w internecie przedmiotów. Dlatego tez przestępcy postanowili wykorzystać go jako przynętę. Kod - jak dowiadujemy się z treści maila - jest podany w załączniku. Przypominamy, że firma InPost przesyła kody zawsze w treści samego maila. Sam załącznik to plik Word z aktywnymi makrami, przez które atakowany komputer pobiera złośliwe oprogramowanie.

Podobnie jak w kampanii, w której przestępcy podszywali się pod Krajowy Rejestr Dłużników, posługują się oni bazą mailingową wraz z dodatkowymi informacjami o adresatach. W przypadku kampanii KRD były to pełne nazwy firm wraz z numerami NIP. W przypadku InPostu mamy do czynienia z bazą wraz z imionami i nazwiskami właścicieli adresów. Bazy takie najczęściej wykradane są z forów internetowych, słabiej zabezpieczonych sklepów itp.

Ostatni punkt porównania fałszywej i oryginalnej wiadomości to uznanie pomysłowości cyberprzestępców, która zdaję się nie mieć granic. Pomimo mocno spersonalizowanej bazy, osoby stojące za atakiem nie były w stanie przewidzieć lokalizacji atakowanych użytkowników. Sprytnie pozbyli się więc mapki lokalizującej Paczkomat, zastępując ją informacją o pogodzie w okolicach urządzenia i okraszając odnośnikiem do teledysku komentującego warunki atmosferyczne.

Co robić, by nie zostać ofiarą:

• Sprawdzaj dokładnie otrzymywane wiadomości. Powinieneś przeczytać uważnie cały tekst łącznie z drobnym drukiem. Wyszukanie informacji na temat nadawcy też może okazać się pomocne.

• Zamknij luki bezpieczeństwa. System operacyjny i programy z których korzystasz powinny być zaktualizowane do najnowszych dostępnych w danej chwili wersji (service pack, aktualizacje, patche). Przestarzałe oprogramowanie, którego producent nie wspiera już aktualizacjami, powinno zostać definitywnie odinstalowane.

• Dbaj o bezpieczeństwo swojego komputera. Nie powinno się to ograniczać jedynie do programu antywirusowego, uzupełnieniem powinny być filtry spamowe, firewall oraz skaner chroniący przed zagrożeniami online w czasie rzeczywistym.

Stanowisko Grupy Integer.pl

Na temat tego zagrożenia wypowiedziała się również grupa Integer.pl, do której należy InPost. Oto treść jej oświadczenia:

"Tego typu e-maile są fałszywe i wyłącznie podszywają się pod naszą korespondencję, a Paczkomaty nie są ich rzeczywistym nadawcą. Nie zostały one wysłane z serwerów znajdujących się pod kontrolą naszej firmy. W ostatnich tygodniach dystrybuowane są tego typu powiadomienia podszywające się pod wiele dużych firm. Niestety, pochodzą one z nieznanych serwerów, dlatego nie możemy ich blokować. Bardzo przepraszamy.

Przestrzegamy odbiorców takich wiadomości przed otwieraniem załączników oraz przed dokonywaniem płatności na podstawie tych wiadomości. Dla bezpieczeństwa taką wiadomość należy usunąć bez otwierania załączników, a na komputerze mieć zainstalowany aktualny program antywirusowy.

Jednocześnie zaznaczamy, że Paczkomaty nigdy nie wysyłają maili z załącznikami.

Jak rozpoznać oszustów podszywających się pod Paczkomaty InPost?

Fałszywe wiadomości: - zawierają załącznik
- podają 23-cyfrowe numery przesyłek (zamiast 24-cyfrowych)
- mają inny numer w treści maila, inny w tytule załącznika"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (33)