Kleszcze unikają ich jak ognia. Naturalny sposób na odstraszenie

Kleszcze unikają ich jak ognia. Naturalny sposób na odstraszenie
21.06.2020 14:301 / 6
Kleszcze unikają ich jak ognia. Naturalny sposób na odstraszenie
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

Sezon na kleszcze rozpoczął się na dobre, te mikroskopijne pajęczaki uwielbiają upał i roślinność. Ale nie każdą. Niektóre z roślin bardzo skutecznie odstraszają kleszcze. Jeśli masz ogródek, polecamy zwrócić na nie uwagę.

Kleszcze to postrach dzisiejszych polan, parków a nawet trawników. Ich ukąszenie może zakończyć się ciężką chorobą - boreliozą. Wystarczy nawet minimalny kontakt ze śliną pajęczaka. Stąd bardzo dużo mówi się ostatnio, o sposobach unikania kleszczy.

- Populacja kleszczy w Polsce jak i w Europie generalnie stale rośnie – mówi w rozmowie z WP dr hab. Mirosław Michalski z Katedry Parazytologii i Chorób Inwazyjnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. – Nic też nie wskazuje na to, aby ten trend szybko się zmienił.

Dużo mówi się o zabezpieczeniu ciała przed dostępem dla kleszczy. Długie spodnie, rękawy, unikanie kontaktu ciała z roślinnością to podstawy. Aby zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa, powinniście także wiedzieć, że niektóre rośliny odstraszają te pajęczaki, a niektóre nawet zabijają.

Wrotycz pospolity (mlecznica)

2 / 6
323952814261348777
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) prawdopodobnie kojarzy większość z nas. To bardzo popularna roślina na terenie całego kraju. Wrotycz wyróżnia się bardzo intensywnym korzennym zapachem, za którym nie przepadają kleszcze. To dzięki olejkowi eterycznemu, który swoją drogą zawiera toksyczny tujon.

Chryzantema dalmatyńska

3 / 6
323952814261545385
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Wyglądem przypominają stokrotki, ale w przeciwieństwie do nich wydzielają toksyczne dla owadów i kleszczy substancje, czyli cynerynę i pyretrynę. Chryzantemy dalmatyńskie pięknie wyglądają w ogrodach, trzeba je jednak chować na zimę, gdyż nie są odporne na silne mrozy.

Kocimiętka

4 / 6
323952814261741993
Źródło zdjęć: © East News | JERZY ROMANOWSKI

Roślina uwielbiana przez koty skutecznie odstrasza różne owady, insekty, ale też pajęczaki takie jak kleszcze. Niektóre z jej gatunków zawierają olejek eteryczny, który posiada nepetalakton. Koty wpadają przy nim w euforię, a kleszcze go nie tolerują.

Tatarak

5 / 6
323952814261938601
Źródło zdjęć: © 123RF

Tatarak zawiera olejek eteryczny, który w ponad 80 proc. składa się z azaronu. To związek organiczny, który odstrasza kleszcze, komary, mrówki czy muchy. W tym przypadku jest też niegroźny dla człowieka, więc to jedne z lepszych rozwiązań.

Chrzan Pospolity

6 / 6
323952814262135209
Źródło zdjęć: © Fotolia

To może być dla wielu z was zaskoczeniem, ale wyciąg z korzenia chrzanu może nawet zabijać kleszcze. Silnie intensywny zapach tej rośliny, znanej także jako przyprawa kuchenna, skutecznie odstrasza pajęczaki. Najbardziej intensywny zapach pochodzi z liści oraz korzenia. Nawet ususzone pachną bardzo intensywnie.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)