Kleszcze unikają ich jak ognia. Naturalny sposób na odstraszenie

Kleszcze unikają ich jak ognia. Naturalny sposób na odstraszenie
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Arkadiusz Stando

21.06.2020 14:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sezon na kleszcze rozpoczął się na dobre, te mikroskopijne pajęczaki uwielbiają upał i roślinność. Ale nie każdą. Niektóre z roślin bardzo skutecznie odstraszają kleszcze. Jeśli masz ogródek, polecamy zwrócić na nie uwagę.

Kleszcze to postrach dzisiejszych polan, parków a nawet trawników. Ich ukąszenie może zakończyć się ciężką chorobą - boreliozą. Wystarczy nawet minimalny kontakt ze śliną pajęczaka. Stąd bardzo dużo mówi się ostatnio, o sposobach unikania kleszczy.

- Populacja kleszczy w Polsce jak i w Europie generalnie stale rośnie – mówi w rozmowie z WP dr hab. Mirosław Michalski z Katedry Parazytologii i Chorób Inwazyjnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. – Nic też nie wskazuje na to, aby ten trend szybko się zmienił.

Dużo mówi się o zabezpieczeniu ciała przed dostępem dla kleszczy. Długie spodnie, rękawy, unikanie kontaktu ciała z roślinnością to podstawy. Aby zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa, powinniście także wiedzieć, że niektóre rośliny odstraszają te pajęczaki, a niektóre nawet zabijają.

1 / 5

Wrotycz pospolity (mlecznica)

Obraz
© Shutterstock.com

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) prawdopodobnie kojarzy większość z nas. To bardzo popularna roślina na terenie całego kraju. Wrotycz wyróżnia się bardzo intensywnym korzennym zapachem, za którym nie przepadają kleszcze. To dzięki olejkowi eterycznemu, który swoją drogą zawiera toksyczny tujon.

2 / 5

Chryzantema dalmatyńska

Obraz
© Shutterstock.com

Wyglądem przypominają stokrotki, ale w przeciwieństwie do nich wydzielają toksyczne dla owadów i kleszczy substancje, czyli cynerynę i pyretrynę. Chryzantemy dalmatyńskie pięknie wyglądają w ogrodach, trzeba je jednak chować na zimę, gdyż nie są odporne na silne mrozy.

3 / 5

Kocimiętka

Obraz
© East News | JERZY ROMANOWSKI

Roślina uwielbiana przez koty skutecznie odstrasza różne owady, insekty, ale też pajęczaki takie jak kleszcze. Niektóre z jej gatunków zawierają olejek eteryczny, który posiada nepetalakton. Koty wpadają przy nim w euforię, a kleszcze go nie tolerują.

4 / 5

Tatarak

Obraz
© 123RF

Tatarak zawiera olejek eteryczny, który w ponad 80 proc. składa się z azaronu. To związek organiczny, który odstrasza kleszcze, komary, mrówki czy muchy. W tym przypadku jest też niegroźny dla człowieka, więc to jedne z lepszych rozwiązań.

5 / 5

Chrzan Pospolity

Obraz
© Fotolia

To może być dla wielu z was zaskoczeniem, ale wyciąg z korzenia chrzanu może nawet zabijać kleszcze. Silnie intensywny zapach tej rośliny, znanej także jako przyprawa kuchenna, skutecznie odstrasza pajęczaki. Najbardziej intensywny zapach pochodzi z liści oraz korzenia. Nawet ususzone pachną bardzo intensywnie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)