Kleszcze są już aktywne. Sanepid ostrzega: "Uważajmy na te pajęczaki"

Kleszcze są już aktywne. Sanepid ostrzega: "Uważajmy na te pajęczaki"07.05.2020 09:38
Kleszcze są już aktywne. Sanepid ostrzega: "Uważajmy na te pajęczaki"
Źródło zdjęć: © Pixabay

Kleszcze są już aktywne - informuje za pośrednictwem swojej strony internetowej Główny Inspektorat Sanitarny. Pajęczaki stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla psów i kotów. - Oglądajmy dokładnie skórę naszego pupila - czytamy w komunikacie.

Kleszcze właśnie się uaktywniły - czytamy w wystosowanym komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Urząd przypomina, aby wybierając się na spacer do lasu, parku lub na inne tereny zielone, zachować szczególną ostrożność w związku z pajęczakami. - Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało, ukłucie kleszcza nie boli! - przypomina GIS.

- Pamiętajmy o dzieciach - czytamy na stronie urzędu. Kleszcze najczęściej możemy znaleźć tam, gdzie nasza skóra jest najdelikatniejsza. Są to między innymi: nogi, ręce, głowa (granica włosów z uszami), zgięcie stawów, fałdy skórne oraz pachwiny.

Warto pamiętać, że kleszcze atakują nie tylko ludzi, ale również zwierzęta. - Oglądajmy dokładnie skórę naszego pupila - alarmuje GIS. Poniżej prezentujemy wideo, które zostało zamieszczone na stronie internetowej urzędu.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, iż w Polsce do głównych chorób przenoszonych przez kleszcze należą borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). - Chroniąc się przed KZM można się zaszczepić! - przypomina GIS.

Jednym z najczęstszych symptomów boreliozy jest rumień. Można go zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Niezwykle istotnym jest, aby każdy z niepokojących objawów bezzwłocznie konsultować z lekarzem.

Aby skutecznie zapobiec ugryzieniu przez kleszcza warto pamiętać, by przed wyjściem do lasu czy parku zaopatrzyć się w odpowiedni strój. Najbezpieczniejsze bez wątpienia będą długie spodnie, bluza z długim rękawem oraz nakrycie głowy. Zalecane jest także stosowanie specjalnych preparatów, których zadaniem jest odstraszanie pajęczaków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)