Kleszcze są już aktywne. Sanepid ostrzega: "Uważajmy na te pajęczaki"

Kleszcze są już aktywne. Sanepid ostrzega: "Uważajmy na te pajęczaki"
Źródło zdjęć: © Pixabay

07.05.2020 09:38, aktual.: 07.05.2020 10:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kleszcze są już aktywne - informuje za pośrednictwem swojej strony internetowej Główny Inspektorat Sanitarny. Pajęczaki stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla psów i kotów. - Oglądajmy dokładnie skórę naszego pupila - czytamy w komunikacie.

Kleszcze właśnie się uaktywniły - czytamy w wystosowanym komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Urząd przypomina, aby wybierając się na spacer do lasu, parku lub na inne tereny zielone, zachować szczególną ostrożność w związku z pajęczakami. - Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało, ukłucie kleszcza nie boli! - przypomina GIS.

- Pamiętajmy o dzieciach - czytamy na stronie urzędu. Kleszcze najczęściej możemy znaleźć tam, gdzie nasza skóra jest najdelikatniejsza. Są to między innymi: nogi, ręce, głowa (granica włosów z uszami), zgięcie stawów, fałdy skórne oraz pachwiny.

Warto pamiętać, że kleszcze atakują nie tylko ludzi, ale również zwierzęta. - Oglądajmy dokładnie skórę naszego pupila - alarmuje GIS. Poniżej prezentujemy wideo, które zostało zamieszczone na stronie internetowej urzędu.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, iż w Polsce do głównych chorób przenoszonych przez kleszcze należą borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). - Chroniąc się przed KZM można się zaszczepić! - przypomina GIS.

Jednym z najczęstszych symptomów boreliozy jest rumień. Można go zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Niezwykle istotnym jest, aby każdy z niepokojących objawów bezzwłocznie konsultować z lekarzem.

Aby skutecznie zapobiec ugryzieniu przez kleszcza warto pamiętać, by przed wyjściem do lasu czy parku zaopatrzyć się w odpowiedni strój. Najbezpieczniejsze bez wątpienia będą długie spodnie, bluza z długim rękawem oraz nakrycie głowy. Zalecane jest także stosowanie specjalnych preparatów, których zadaniem jest odstraszanie pajęczaków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)