Klawiatura do pracy i do gier – jak wybrać odpowiedni sprzęt w zależności od przeznaczenia?

Klawiatura do pracy i do gier – jak wybrać odpowiedni sprzęt w zależności od przeznaczenia?

Źródło zdjęć: © materiały partnera
10.01.2022 11:26

Wybierając komputer, nie możesz zapomnieć o urządzeniach peryferyjnych, takich jak mysz i klawiatura. Wydaje się, że najważniejszym elementem zestawu są komputer i monitor. Tak jest w istocie. Niemniej kiepskiej jakości klawiatura może skutecznie utrudniać pracę czy też rozgrywki podczas gier komputerowych. Nie warto zatem decydować się na najtańsze modele, bez przeanalizowania ich specyfikacji. W poniższym artykule nieco przybliżymy tę kwestię i podpowiemy, jak wybrać odpowiednią klawiaturę.

Najważniejsze cechy i parametry klawiatur

Wbrew pozorom klawiatury to dość zróżnicowany segment rynku sprzętów elektronicznych. Jedną z istotniejszych cech jest sposób połączenia klawiatury z komputerem: bezprzewodowo lub przewodowo. Kolejna cecha to rodzaj klawiszy: membranowe lub mechaniczne. Na rynku dostępne są także klawiatury z tak zwanym nożycowym systemem klawiszy (klawiatury nożycowe). Cechą klawiszy jest także ich osadzenie w obudowie klawiatury oraz wysokość. Sama klawiatura może być mniej lub bardziej ergonomiczna i wpływająca na komfort użytkowania. Warto dowiedzieć się, czy wybrana przez nas klawiatura, ma nóżki, dzięki którym zmienimy jej kąt nachylenia. Pracę ułatwiają także umiejscowione z przodu klawiatury ergonomiczne podkładki pod nadgarstek. Inną istotną cechą jest funkcjonalność klawiatury – przede wszystkim dodatkowe funkcje, jakie skrywają klawisze (zwiększanie głośności jednym przyciskiem itp.). Nie można nie wspomnieć o układzie klawiatury; niektórzy szczególnie cenią sobie klawisze numeryczne (przydają się podczas pracy w arkuszach kalkulacyjnych i nie tylko). Ciekawą opcją są z pewnością innowacyjne klawiatury, wyposażone w hub USB. Wiele osób zwraca uwagę również na design sprzętu, a więc na takie elementy jak kolorystyka czy też podświetlenie klawiszy.

Klawiatury membranowe a klawiatury mechaniczne – czym się różnią?

Nasuwa się pytanie: jaka klawiatura jest lepsza? Klawiatura mechaniczna czy też klawiatura membranowa? Krótko mówiąc: klawiatury mechaniczne cechują się większą trwałością klawiszy, co wpływa w efekcie na dłuższą żywotność klawiatury. Pod każdym klawiszem kryje się osobny przełącznik ze sprężynką, który zostaje uruchomiony po naciśnięciu klawisza. Przełączniki te występują w wielu różnych rodzajach. Najpopularniejsze są te zaprojektowane przez firmę Cherry. Różnią się one między sobą na przykład tym, że dany typ przełącznika wymaga większego lub mniejszego nacisku do aktywacji klawisza. Należy zaznaczyć, że klawiatury mechaniczne najlepiej sprawdzają się w przypadku graczy.

Z kolei w klawiaturze membranowej – jak można się domyślić – znajdują się specjalne silikonowe membrany. To właśnie one aktywują klawisz po jego wciśnięciu. Tak naprawdę klawiatura wyposażona jest w jedną membranę, na której umieszczone są poszczególne klawisze. Klawiaturę membranową cechuje niższa cena, ale także cichsza praca klawiszy. Czas reakcji klawiszy jest nieco dłuższy aniżeli w przypadku klawiatury mechanicznej. Nie jest to zatem najlepsza klawiatura dla gracza. Niemniej designerska i ergonomiczna klawiatura membranowa świetnie sprawdzi się w innych zadaniach, więc można śmiało rozważyć jej zakup. Warto wspomnieć, że na rynku dostępna jest również klawiatura hybrydowa, która stanowi połączenie cech obu powyższych rodzajów klawiatur.

Klawiatura przewodowa czy bezprzewodowa?Jak już wspomnieliśmy – typy klawiatur dzielimy na klawiaturę przewodową oraz bezprzewodową. W dalszym ciągu dość popularną opcją jest klawiatura przewodowa, którą podłącza się do komputera za pomocą kabla. Oczywiście jest to dobre rozwiązanie, jeśli pracujemy przy biurku. Jednakże warto rozważyć kupno klawiatury bezprzewodowej. Niesie ona za sobą wiele korzyści dla użytkownika – nawet tego, pracującego wyłącznie przy biurku. Przede wszystkim zapewnia porządek w miejscu pracy (dodatkowe plączące się kable nie zabierają cennego miejsca). Klawiatury Bluetooth zapewniają duży zasięg działania, a zatem nie trzeba się ograniczać do siedzenia przy biurku. Klawiaturę można w każdej chwili przenieść. Oczywiście klawiatura bezprzewodowa musi być jakoś zasilana; konieczna więc będzie wymiana baterii co jakiś czas, lecz nie jest to uciążliwe. Warto pamiętać również o tym, że bezprzewodową klawiaturę można spokojnie podłączyć również do telewizora czy innego urządzenia.

Oczywiście warto w tym miejscu wspomnieć o cenie, która znacząco się różni w przypadku obu rodzajów sprzętu. Tańszą opcją jest oczywiście tradycyjna klawiatura z kablem. Nie dziwi natomiast fakt, że za wyższy komfort i innowacyjne rozwiązania trzeba odpowiednio więcej zapłacić.

Klawiatura gamingowa – na co zwrócić uwagę?

Klawiatury gamingowe powinny być wytrzymałe, a ich klawisze cechować się odpowiednio szybkim czasem reakcji. W tym przypadku warto więc wybrać klawiaturę mechaniczną, która ma wytrzymałe klawisze. Wśród klawiatur mechanicznych znajdziemy modele klawiatur, które są wyposażone w podświetlane klawisze, a sam układ klawiszy zapewnia komfortową rozgrywkę. Przydatna jest także funkcja programowalnych przycisków. Taka klawiatura powinna mieć ergonomiczny design, by użytkownik się nie męczył nawet podczas długotrwałego korzystania z komputera.

Jaką klawiaturę wybrać?

Kupując klawiaturę, należy wziąć pod uwagę głównie jej przeznaczenie. Po inne modele sięgniesz, jeśli potrzebujesz klawiatury wyłącznie do pracy przy komputerze (pisania), po inne zaś, gdy zadaniem klawiatury będzie towarzyszyć ci w rozgrywkach podczas gier komputerowych. Powyższy artykuł z pewnością ułatwi odpowiedni wybór sprzętu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)