Kino domowe - jaki Blu-ray warto kupić w cenie do 800 zł?

Kino domowe - jaki Blu-ray warto kupić w cenie do 800 zł?22.10.2015 14:41
Kino domowe - jaki Blu-ray warto kupić w cenie do 800 zł?
Źródło zdjęć: © Fotolia | ra2 studio

Oglądanie filmów w domowym zaciszu, to dla większości z nas czysta przyjemność. Możemy rozsiąść się wygodnie na kanapie, wziąć miskę popcornu i oglądać na ekranie telewizora. Aby jednak móc pozwolić sobie na taki relaks, musimy zakupić niezbędny sprzęt.

Odtwarzacze Blu-ray coraz częściej można spotkać w polskich domach jako część kina domowego. Mimo, że ich cena jest nieco wyższa od odtwarzaczy DVD, to jednak mają swoją ważną zaletę - umożliwiają odtwarzanie płyt Blu-ray. Dzięki klarownemu obrazowi, czystemu dźwiękowi oraz sporej ilości dodatków na jednej płycie, możemy na dobre pożegnać się z płytami DVD i powitać niebieskie pudełka z Blu-Ray‘em. Przed zakupem nowego odtwarzacza powinniśmy wybrać taki sprzęt, który będzie spełniał nasze oczekiwania.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę

Jeśli dysponujemy kwotą do 80. zł, możemy pozwolić sobie na zakup naprawdę dobrego odtwarzacza Blu-Ray. Technologia ta została już rozpowszechniona dobre kilka lat temu, dzięki czemu cena urządzenia znacząco spadła. Zatem decydując się na zakup w tej kwocie, możemy wybrać dobry jakościowo sprzęt za całkiem rozsądne pieniądze. Wybierając dany model odtwarzacza, warto przyjrzeć się dokładniej parametrom technicznym. Na pewno powinniśmy zwrócić uwagę na funkcje sieciowe. W dobie zaawansowanych telewizorów, łączących się przez sieć Wi-Fi z pozostałymi urządzeniami w domu i bezproblemowo odtwarzającymi filmiki w internecie, sprawdźmy, czy urządzenie wykorzystuje domowe Wi-Fi oraz czy jest w stanie połączyć się z innymi urządzeniami mobilnymi? Przydatna jest również technologia DLNA, czyli standard, który umożliwia przesyłanie plików multimedialnych pomiędzy kompatybilnymi urządzeniami. Dodatkowo warto sprawdzić, czy urządzenie zostało wyposażone w dodatkowy dysk twardy, który umożliwia nagrywanie filmów z
telewizji. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na jego pojemność.

288757311210862739
Źródło zdjęć: © (fot. Fotolia)

Formaty plików

Zwróćmy również uwagę na to, jakie formaty plików multimedialnych, są obsługiwane przez urządzenie, zarówno te dotyczące filmów, dźwięku oraz zdjęć. Im będzie ich więcej, tym mamy większą pewność, że pliki multimedialne zostaną rozpoznane przez urządzenie.

Rodzaje plików, które należy wziąć pod uwagę przy oglądaniu filmów to formaty: Blu-ray wideo, DivX, Xvid, avi, mkv. W przypadku zdjęć będzie to jpeg, a dźwięku - mp3 i wma. Warto również przyjrzeć się opcjom obsługiwanego dźwięku przestrzennego, tak aby współgrał z wcześniej zakupionym sprzętem. Najpopularniejsze standardy to: Dolby Digital (5.1), Dolby True HD (7.1), DTS (5.1), DTS-HD (5.1).

Jakość obrazu

Kupując odtwarzacz Blu-ray warto zwrócić uwagę na wszelkie ustawienia związane z wyświetlaniem obrazu np. czy dany model jest w stanie uruchomić film w wersji 3D? Pamiętajmy, że w tym przypadku oprócz odtwarzacza potrzebny jest nam jeszcze odpowiedni telewizor oraz specjalne okulary. Poza tym sprawdźmy czy urządzenie posiada upscaling, czyli udoskonalanie obrazu w czasie rzeczywistym? I co najważniejsze jaką rozdzielczość obrazu obsługuje bezproblemowo?

Wśród odtwarzaczy znacznie przewyższających kwotę 80. zł, można znaleźć takie modele, które są w stanie wyświetlić obraz 4K. Jednak pamiętajmy, że ta opcja nie jest jeszcze na tyle popularna i możemy ją potraktować jedynie jako ciekawostkę.

Blu-ray czy konsola

Szykując się do zakupu Blu-Ray‘a, warto rozważyć opcję zakupu jednej z konsol do gier Playstation lub X-box. Najnowsze modele konsol zostały wyposażone w napęd Blu-ray i umożliwiają nie tylko granie, ale również wyświetlanie filmów. Jeśli chodzi o zakup konsoli, to jest to dobry pomysł, pod warunkiem, jeśli sprzęt będziemy wykorzystywać nie tylko do oglądania filmów, ale również grania. Niestety obecnie oba urządzenia znacznie przekraczają kwotę narzuconą w tym artykule, ale pamiętajmy, że konsole oferują nam znacznie więcej niż odtwarzacze Blu-ray.

Decydując się na odtwarzacz Blu-ray musimy wziąć pod uwagę nasze możliwości finansowe oraz sprawdzić najważniejsze parametry sprzętu. Poniżej wybraliśmy pięć popularnych modeli, które są najczęściej wybierane przez użytkowników.

Pioneer BDP-170-K

288757311211321491
Źródło zdjęć: © (fot. mat. prasowy)

Prezentowany model został wyposażony w najważniejsze dodatki takie, jak dostęp do internetu (LAN) czy DLNA. Urządzenie odtwarza niemal wszystkie formaty łącznie z 3GP, DivX + HD, MP3s czy bezstratne pliki FLAC. Poza tym wspiera formaty dźwięku przestrzennego Dolby i DTS, takie jak Dolby TrueHD czy DTS-HD Master Audio. Odtwarzacz został wyposażony w 2-kanałowy przetwornik 192 kHz/24-bit DAC. Osoby, które zakupiły sprzęt twierdzą, że w 100 proc. spełnił ich oczekiwania. Urządzenie wyświetla bardzo dobry obraz, a dźwięk stoi na wysokim poziomie. Pionier BDP-170-K kupimy w cenie 550 zł.

Samsung BD-F5100

288757311211452563
Źródło zdjęć: © (fot. mat. prasowy)

Odtwarzacz pozwala cieszyć się ostrym obrazem Full HD 1080p filmów nagranych na płytach Blu-ray. Rozpoznaje standardowe zapisy audio i video, w tym DivX i MKV. Poza tym udostępniono szereg złącz do korzystania z urządzeń multimedialnych: USB dla dysków twardych, HDMI i port RJ-45 sieci LAN, która współdzieli zasoby multimedialne. Za to dzięki Anynet+, pilot od telewizora może nam posłużyć do sterowania funkcjami odtwarzacza. Użytkownicy bardzo chwalą sobie urządzenie ze względu na łatwy i przyjazny w obsłudze interfejs oraz niewielkie rozmiary odtwarzacza. Prezentowany model kupimy za jedyne 225 zł.

LG BP640

288757311211583635
Źródło zdjęć: © (fot. mat. prasowy)

Urządzenie zostało wyposażone w złącze Wi-Fi, umożliwiające bezprzewodową komunikację z siecią domową oraz internetem. Model ten posiada wiele przydatnych funkcji m.in. skalowanie obrazu do 1080p, kontrole za pomocą smartfona, Miracast, Simplink, DLNA. Odtwarzacz obsługuje kodek DivX HD umożliwiający oglądanie obrazów i filmów w wysokiej rozdzielczości. Osoby, które zakupiły powyższe sprzęt zwracają uwagę na to, że urządzenie nie ma problemu z polskimi znakami, poza tym odtwarza filmy zarówno w starszych formatach avi, jak i nowszych mkv, mp4. Odtwarzacz firmy LG kupimy w cenie 350 zł.

Panasonic DMP-BDT460

288757311211714707
Źródło zdjęć: © (fot. mat. prasowy)

Urządzenie firmy Panasonic zostało wyposażone w funkcję skalowania do 4K oraz konwersję obrazu 2D do 3D. Dzięki funkcji Miracast pozwala przenieść obraz z wyświetlacza smartfona lub tabletu bezpośrednio na ekran telewizora. Za to wbudowana przeglądarka internetowa zapewnia łatwy dostęp do ulubionych stron internetowych. Użytkownicy chwalą sobie odtwarzacz za bardzo dobrą jakość obrazu oraz dźwięku. Jedyna wada, która często powtarzała się w komentarzach, to niezbyt przyjazne użytkownikowi menu. Odtwarzacz firmy Panasonic kupimy w cenie *625 zł. *

Yamaha BD-S477

288757311211845779
Źródło zdjęć: © (fot. mat. prasowy)

Sprzęt obsługuje obraz w jakości Full HD, dając dostęp do treści w wysokiej jakości. Sferę dźwięku wspomagają dekodery Dolby True HD oraz DTS Digital Surround. Oprócz standardowych krążków, urządzenie jest w stanie odtworzyć płyty CD i DVD. Poza tym odtwarzacz wspiera technologię Miracast, która pozwala na przeniesienie obrazu ze smartfona lub tabletu na ekran telewizora. BD-S477 zostało wyposażone w port USB, umożliwiający podłączenie zewnętrznej pamięci. Na koniec warto również wspomnieć o tym, że urządzenie posiada wsparcie dla technologi DLNA dla komputerów i serwerów NAS. Prezentowany model kupimy w cenie 700 zł.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)