KGHM I PGE będą współpracować przy budowie instalacji fotowoltaicznych

KGHM Polska Miedź i Polska Grupa Energetyczna PGE podpisały we wtorek list intencyjny w sprawie współpracy przy budowie źródeł fotowoltaicznych. Inwestycje mają powstać na terenach KGHM. Planowana moc uzyskana z początkowych 400 hektarów to 200 MW.

KGHM I PGE będą współpracować przy budowie instalacji fotowoltaicznych
Źródło zdjęć: © Youtube.com

KGHM i PGE podpisały podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji projektów fotowoltaicznych. Spółki poinformowały, że ostateczny kształt kooperacji wypracują w przeciągu najbliższych miesięcy, a specjalny zespół wyznaczy najlepsze miejsca pod inwestycje na gruntach KGHM.

KGHM i PGE. Współpraca przy budowie fotowoltaiki

Inwestycje powstaną na terenach należących do KGHM Polska Miedź z przeznaczeniem do udziału w systemie aukcyjnym lub w ramach umowy corporate Power Purchase Agreements. Dzięki temu, spółka będzie mogła kupować energię bezpośrednio od Grupy PGE. KGHM jest jednym z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie oraz jednym z największych w kraju odbiorców energii elektrycznej. Zużywa jej ponad 2,5 TWh rocznie.

Na początku obszar inwestycji ma wynosić 400 hektarów, na których zostanie zainstalowana łączna moc 200 MW. Finalnie może ona sięgnąć nawet 500 MW. 1 MW to koszt 3 milionów złotych.

"Przyszłość i rozwój energetyki to ważne priorytety w polityce krajowej. Zainicjowana dzisiaj współpraca pomiędzy PGE i KGHM przyczynia się dalszego rozwoju sektora OZE w Polsce" – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że nowych instalacji fotowoltaicznych będzie przybywać, dzięki czemu nasz kraj zbliży się do realizacji swoich zobowiązań wobec Komisji Europejskiej.

Minister wyraził również nadzieję, że rządowy program "Mój prąd" będzie silnym impulsem rozwoju energetyki rozproszonej i tym samym znacząco przyczyni się do spełnienia zobowiązań w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Prezes KGHM podkreśla, że energia odnawialna jest potrzebna ze względów ekonomicznych oraz bezpieczeństwa. Jak informuje Marcin Chludziński, jednym z celów strategicznych jest zapewnienie w 2030 roku 50 procent energii elektrycznej z własnych źródeł, w tym OZE.

"Jesteśmy świadkami bardzo ważnego wydarzenia na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. Dzięki współpracy lidera sektora energetycznego w Polsce oraz potentata na rynku miedzi, jest szansa na powstanie kolejnych elektrowni fotowoltaicznych w ramach naszego szeroko zakrojonego programu PV. Nadrzędnym celem strategicznym tego programu jest zapewnienie Grupie PGE pozycji lidera rozwoju elektrowni fotowoltaicznych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem projektów dużej skali. Elektrownie PV będą powstawały na gruntach w całym kraju, zarówno tych należących do Grupy, jak i partnerów zewnętrznych, z którymi sukcesywnie nawiązujemy współpracę" – oświadczył prezes PGE Henryk Baranowski.

Program PV Grupy PGE zakłada osiągnięcie do 2030 roku blisko 2,5 GW mocy z energii słonecznej. Przedsięwzięcie wpisuje się także w przygotowany przez Ministerstwo Energii projekt '"Polityki energetycznej Polski do 2040 roku" zakładający, że do 2030 roku moc instalacji PV w naszym kraju sięgnie 10,2 GW, a w 2040 r. - 20,2 GW.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)