Każdy zna tapetę z Windowsa XP. Ten utwór nie wszyscy jednak słyszeli

Każdy zna tapetę z Windowsa XP. Ten utwór nie wszyscy jednak słyszeli

Każdy zna tapetę z Windowsa XP. Ten utwór nie wszyscy jednak słyszeli
Źródło zdjęć: © flickr.com | Takashi Kiso
Adam Bednarek
14.07.2017 15:16

Utwór z Windowsa XP usłyszeć mogli tylko nieliczni, ze względu na ograniczenia sprzętowe. A potem był dobrze ukryty.

Tapetę z Windowsa XP zna chyba każdy, kto miał do czynienia z komputerami. Zielone wzgórze stało się kultowym obrazem. Pod względem popularności mniej szczęścia miał utwór, który przygrywał podczas pierwszej konfiguracji Windowsa XP, zaraz po jego zainstalowaniu.

“Zaraz, jaki utwór?!”.

Taka reakcja jest naturalna, bo nie wszyscy mogli go wysłuchać. W bazie Microsoftu brakowało oprogramowania do wielu modeli kart dźwiękowych. Żeby więc dźwięk był, należało najpierw samemu zainstalować sterowniki. A można było to zrobić dopiero po pierwszej konfiguracji systemu.

Niewykluczone więc, że wielu nie miało nawet pojęcia, że w trakcie konfiguracji powinna przegrywać jakaś melodia. Tylko nieliczni - szczęśliwi posiadacze “wybranej” karty dźwiękowej - mogli cieszyć się “premierowym” wykonaniem.

A to nie była byle jaka melodia! Dziś o żadnym sekrecie mowy nie ma, kawałek dawno trafił na YouTube i każdy bez większych problemów może go wysłuchać. I naprawdę warto to zrobić:

Wcześniej, jeszcze za czasów panowania XP, również było to możliwe. Ale trzeba było wiedzieć, gdzie szukać. Plik o nazwie “title” Microsoft ukrył w folderze C:\Windows\system32\oobe\images. Jeżeli więc wciąż korzystacie z XP, możecie posłuchać “oryginału”.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)