Kawki uczą się od siebie, żeby uniknąć niebezpieczeństwa ze strony ludzi
25.09.2019 14:53, aktual.: 26.09.2019 08:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kawki to bardzo inteligentne zwierzęta, które znane są z budowania silnych i trwałych więzi z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Z nowego badania wynika, że ptaki te nawet uczą się od siebie nawzajem, w celu uniknięcia zagrożenia.
Wiadome jest, że kawki potrafią zapamiętywać konkretnych ludzi i ich zachowania. Naukowcy z Uniwersytetu w Exter wykazali jednak, że nie musi to wynikać z ich własnego doświadczenia.
Przeprowadzili oni badanie, podczas którego nieznana kawkom osoba zaczęła zbliżać się do ich budki lęgowej. Naukowcy w tamtym momencie odtwarzali nagrany dźwięk wydawany przez ich gatunek, który oznaczał ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem.
Innej grupie przedstawicieli tego gatunku podczas tej samej sytuacji puszczano, tzw. "sygnał kontaktowy", czyli mówiący o braku niebezpieczeństwa. W sumie przetestowano w ten sposób 34 grupy kawek.
Kawki chronią się nawzajem
W przypadku pierwszej grupy ptaków, kiedy kolejny raz zobaczyły one tę samą osobę zbliżającą się do ich schronienia, zareagowały zachowaniem obronnym – dwukrotnie szybciej niż normalnie zaczęły wracać do budki. Ptaki, które usłyszały sygnał kontaktowy, potrzebowały na powrót wyraźnie więcej czasu.
Jak podkreślają naukowcy, dla wielu zwierząt życie obok ludzi stanowi ogromne wyzwanie i zmusza je do odpowiedniej adaptacji. Badanie udowodniło, że kawki są zdolne do rozpoznawania niebezpieczeństwa ze strony konkretnego człowieka bez własnego doświadczenia, co jest właśnie elementem takiego przystosowania.
Źródło: Independent.co.uk, Phys.org