KATO: To już nie film. Policja już potrafi przewidzieć nadchodzące przestępstwa
10.06.2015 23:04, aktual.: 11.06.2015 14:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pamiętacie system prewencyjny, którego motyw został użyty w jednym z kinowych produkcji Program pozwalał na wykrycie przestępstwa zanim zostanie ono popełnione. Okazuje się, że kolejna filmowa wizja, która mogłaby zdawać się jedynie filmową fikcją materializuje się w naszym rzeczywistym świecie.
Jak podaje whatnext.pl i motherboard.vice.com, szwajcarska policja z kantonu Aargau wykorzystuje specjalistyczne oprogramowanie KAPO. I nie jest jedyna, ponieważ rozwiązanie to chwalą sobie również Niemcy, korzystający z podobnej technologii. Wykorzystuje ona prawdopodobieństwo wystąpienia zbrodni, których jeszcze się nie dopuszczono. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Bo niby jak program może przewidywać ludzkie plany, odruchy? Policja przyznaje, że oprogramowanie może wywoływać skrajne odczucia obywateli, jednak woli skupiać się na korzyściach korzystania z tego rozwiązania.
KAPO (od Kantonspolizei) to system bazujący na niemieckim PRECOBS. Ten z dużym prawdopodobieństwem może przewidzieć ewentualne naruszenia prawa i podać informacje na temat miejsca, gdzie mogą one wystąpić. Stworzone przez producenta technologie mają być wdrażane również w innych miastach. Jak można przeczytać na whatnext.pl, niemieccy funkcjonariusze chwalą się czternastoprocentowym spadkiem liczby włamań. W niektórych regionach sięga to nawet 3. proc. Każde miasto czy region posiada oddzielną bazę dla KAPO.
Analiza odpowiednich wzorów, materiałów wideo czy zbieranie informacji o powtarzających się schematach przestępczości to nie jedyne zadania systemu. Oprócz tego KAPO radzi jak obronić się przed przestępczością. Policja obiecuje, że nie będzie nadużywać systemu aby nie irytować ludzi. Możliwość ostrzegania obywateli w związku z tym ograniczać się będzie jedynie do bardzo istotnych informacji.
Co ciekawe, prace nad takimi rozwiązaniami już od jakiegoś czasu trwają. Amerykański DAS pozwalał na wyłapywanie czy śledzenie w tłumie ewentualnych przestępców. Inny system z USA korzystając z policyjnej bazy danych ocenia, w którym miejscu danego obszaru może wydarzyć się niepokojący incydent.
_ SŁK - Wirtualna Polska / whatnext.pl / motherboard.vice.com _