Karabinki Grot trafią do polskich żołnierzy. Jest umowa na 18 tys. sztuk

Karabinki Grot trafią do polskich żołnierzy. Jest umowa na 18 tys. sztuk

Karabinki Grot trafią do polskich żołnierzy. Jest umowa na 18 tys. sztuk
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko
30.09.2019 10:05, aktualizacja: 30.09.2019 11:02

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało aneks do umowy zgodnie, z którym Fabryka Broni "Łucznik" - Radom przekaże Wojskom Obrony Terytorialnej 18 tys. karabinków MSBS Grot.

Wojska Obrony Terytorialnej są gestorem Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) Grot. Oznacza to, że to WOT zamawia i płaci za nowe, polskie karabinki i przekazuje je dalej, innym rodzajom wojsk. Wcześniej WOT przekazał Wojskom Lądowym, a konkretnie 25 brygadzie kawalerii powietrznej 1400 Grotów - informował w lipcu Magazyn Militarny MILMAG. Także w przypadku najnowszej umowy na 18 tys. karabinków część z nich trafi do Wojsk Lądowych.

Razem z umową na karabinki Grot MON podpisał umowę na zwiększenie ilości zamówionych pistoletów VIS 100 z 1 300 do ponad 3 000 sztuk do końca 2019 roku. Pistolet ten był wcześniej znany pod roboczą nazwą PR-15 Ragun. Nowa nazwa nawiązuje do broni z okresu II wojny światowej VIS i setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Obie jednostki były rozwijane jako elementy systemu żołnierza przyszłości TYTAN. Ze względu na przeciągające się prace nad Tytanem MON podjął decyzję o niezależnym zakupie broni, która jest już gotowa do tego, aby wprowadzić ją do służby.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (154)