Karabinki Grot trafią do polskich żołnierzy. Jest umowa na 18 tys. sztuk

Karabinki Grot trafią do polskich żołnierzy. Jest umowa na 18 tys. sztuk
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko

30.09.2019 10:05, aktual.: 30.09.2019 11:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało aneks do umowy zgodnie, z którym Fabryka Broni "Łucznik" - Radom przekaże Wojskom Obrony Terytorialnej 18 tys. karabinków MSBS Grot.

Wojska Obrony Terytorialnej są gestorem Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) Grot. Oznacza to, że to WOT zamawia i płaci za nowe, polskie karabinki i przekazuje je dalej, innym rodzajom wojsk. Wcześniej WOT przekazał Wojskom Lądowym, a konkretnie 25 brygadzie kawalerii powietrznej 1400 Grotów - informował w lipcu Magazyn Militarny MILMAG. Także w przypadku najnowszej umowy na 18 tys. karabinków część z nich trafi do Wojsk Lądowych.

Razem z umową na karabinki Grot MON podpisał umowę na zwiększenie ilości zamówionych pistoletów VIS 100 z 1 300 do ponad 3 000 sztuk do końca 2019 roku. Pistolet ten był wcześniej znany pod roboczą nazwą PR-15 Ragun. Nowa nazwa nawiązuje do broni z okresu II wojny światowej VIS i setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Obie jednostki były rozwijane jako elementy systemu żołnierza przyszłości TYTAN. Ze względu na przeciągające się prace nad Tytanem MON podjął decyzję o niezależnym zakupie broni, która jest już gotowa do tego, aby wprowadzić ją do służby.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (154)