Kamera sondy Mars Express do dyspozycji internautów

Kamera sondy Mars Express do dyspozycji internautów

Kamera sondy Mars Express do dyspozycji internautów
Źródło zdjęć: © NASA
12.03.2015 13:57, aktualizacja: 12.03.2015 15:03

Centra nauki, koła astronomiczne, szkoły i organizacje młodzieżowe mogą zaproponować miejsce, które na powierzchni Marsa sfotografuje kamerka internetowa sondy Mars Express. Zgłoszenia do konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej można przesyłać do 27 marca.

Za pomocą Kamery Kontroli Wizualnej (Visual Monitoring Camera - VMC) umieszczonej na sondzie Mars Express sfotografowany może zostać niemal każdy duży twór na powierzchni Marsa. Spośród propozycji nadesłanych w konkursie Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wybierze około ośmiu planów obserwacji. Dokładna liczba będzie jednak uzależniona od zwycięskich propozycji.

Zgłoszenia muszą zawierać cel obserwacji wraz z krótkim uzasadnieniem, a także opis projektu naukowego lub artystycznego, który w pełni wykorzysta takie zdjęcia. "Największe szanse na wybór mają propozycje o silnych walorach edukacyjnych i prezentujące spójną pracę zespołową" - informuje na stronie internetowej ESA.

Dark Orbit - wspaniała kosmiczna przygoda. Sprawdź ->
Konkursowe grupy powinny zarejestrować się do 2. marca na stronie: http://www.esa.int/Our_Activities/Operations/Terms_conditions_and_registration. Zwycięzców poznamy 30 marca. Nietypowa kampania obserwacyjna potrwa przez trzy dni od 25 do 27 maja. Zdjęcia wykonane przez kamerę zostaną przesłane na Ziemię 28 maja, a laureaci konkursu otrzymają je drogą elektroniczną. Następnie do końca roku szkolnego będą realizowali swój projekt.

Kamerę VMC pierwotnie zaprojektowano, aby potwierdziła wizualnie oddzielenie się od sondy Mars Express lądownika Beagle. Nie jest przyrządem naukowym i ma niską rozdzielczość, ale od 200. roku dostarcza zdjęć dobrej jakości. "Przedstawiają one wiele szczegółów Marsa: chmury i inne zjawiska zachodzące w atmosferze, twory geologiczne - jak Olympus Mons (najwyższa góra w Układzie Słonecznym) czy Tharsis Montes (łańcuch wulkanów tarczowych)" - informuje ESA.

Niektóre ze zdjęć ukazują Czerwoną Planetę częściowo oświetloną, czego nie można dostrzec z Ziemi. Zdjęcia można znaleźć na specjalnym blogu: http://blogs.esa.int/vmc/about-the-mars-webcam/ i w serwisie Flickr.

ESA zapowiada, że w maju Mars znajdzie się w koniunkcji ze Słońcem, co oznacza, że Słońce stanie na drodze sygnałów radiowych przesyłanych między Ziemią a sondą Mars Express. "Z tego powodu profesjonalne instrumenty naukowe sondy będą wyłączone. Da to wyjątkową okazję do skierowania kamery VMC w dowolną stronę z dowolnego miejsca orbity sondy na trzy dni przerwy w łączności" - informuje ESA.

Sonda Mars Express została wystrzelona z Ziemi 2 czerwca 200. r., a do Marsa dotarła w grudniu 2003 r. Od tamtej pory wykonała wysokiej rozdzielczości zdjęcia, pokrywające ponad 95 proc. powierzchni planety, przy czym dwie trzecie obrazów ma rozdzielczość 20 metrów na piksel lub lepszą, a wiele z nich wykonano w technice stereo, umożliwiającej uzyskiwanie widoków trójwymiarowych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)