Kalibracja monitora - niezbędnik programowy

Kalibracja monitora - niezbędnik programowy

Kalibracja monitora - niezbędnik programowy
29.11.2007 15:30, aktualizacja: 30.11.2007 09:39

Przedstawiamy zestaw kilkunastu programów do kalibracji monitora. Dzięki nim ustawisz prawidłową jasność wyświetlacza, dostosujesz kontrast, poprawisz geometrię i przede wszystkim unikniesz problemów zdrowotnych. Większość aplikacji jest całkowicie darmowa a część z nich nie wymaga nawet instalacji - pobierasz, uruchamiasz, ustawiasz i kasujesz. Dzięki specjalistycznym narzędziom oszacujesz czas reakcji matrycy i sprawdzisz, czy parametry podawane przez producenta są choćby zbliżone do rzeczywistych. Sprawdź czy twój wyświetlacz daje z siebie wszystko.

Prawidłowe ustawienie pracy monitora jest kluczowe, jeśli chcesz mieć dobry wzrok i nie męczyć się po kilku godzinach pracy przed ekranem. Oczywiście nikt nie jest cudotwórcą i ze starego CRT, nie zrobi nowoczesnego wyświetlacza, jednak nawet najnowsze modele LCD, które są źle skonfigurowane mogą przyczynić się do pogłębienia wady wzroku. Jeśli po 3 godzinach przed swoim monitorem jesteś zmęczony, masz załzawione oczy lub boli cię głowa, może to oznaczać problemy z niewłaściwymi ustawieniami sprzętu. Oczywiście przyczyny mogą być inne, dlatego polecamy ankietę Ergonomia pracy w biurze - http://ergotest.idg.pl/singlepollidg.php

Od czego zacząć

Zanim zaczniesz zmieniać ustawienia monitora lub pobiegniesz do sklepu po nowy, warto sprawdzić czy na pewno w pełni wykorzystujesz potencjał sprzętu. W naszej poradzie "D-Sub czy DVI?" - http://www.pcworld.pl/news/128318.html wymieniliśmy cechy obu standardów podłączenia monitora z kartą graficzną i argumenty przemawiające za złączem cyfrowym. Jeśli masz możliwość skorzystania z DVI, zrób to jak najszybciej - szybko zapomnisz o koszcie kabla ( tylko niektóre urządzenia dostarczane są razem z nim w zestawie ), kiedy zobaczysz różnicę obrazu. W artykule "Ostro na wizji" - http://www.pcworld.pl/artykuly/45926.html zostały przedstawione wszystkie niezbędne informacje na temat zalet i standardów cyfrowego złącza DVI. Pisaliśmy również na temat radzenia sobie z problemem martwych pikseli. Odpowiednie informacje znajdziesz w materiale "Piksele do remontu" - http://www.pcworld.pl/artykuly/55452.html oraz "Naprawa uszkodzonych pikseli w LCD - zrób to sam!" - http://www.pcworld.pl/news/121344.html

Chcę kupić, ale nie wiem jak

Jeżeli szukasz nowego monitora, który zastąpiłby twój stary, warto abyś przed przeglądaniem oferty konkretnych modeli, zerknął na poradnik "Jak kupować monitor?" - http://monitory.idg.pl/news/92404.html. Zachęcamy również do regularnego przeglądania sekcji http://monitory.idg.pl , gdzie znajdziesz aktualności na temat nowych produktów, testy sprzętu przeprowadzone przez naszą redakcję oraz zestaw porad. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, możesz zadać je naszemu ekspertowi - Bartłomiejowi Michalskiemu - http://forum.idg.pl/index.php?setskin=1&skinid=3&showforum=146. We wskazanym wątku na forum możesz przeczytać o problemach innych użytkowników z konkretnymi modelami.

Programy

Skoro już zapoznałeś się ze wszystkimi informacjami na temat pracy monitora i chciałbyś prawidłowo skonfigurować swojego CRT lub LCD, powinieneś zainstalować jeden z prezentowanych programów. Jeżeli posiadasz inny system operacyjny niż Windows, możesz skorzystać z KONFIGURATORA MONITORA ONLINE - http://www.pcworld.pl/konfigurator/. Znajdziesz tam nie tylko ekrany kontrolne, ale również kilka uwag na temat prawidłowej kalibracji.

Zestaw 10 testów przeznaczonych do odpowiedniej konfiguracji monitora. Program wyświetla podstawowe parametry pracy wyświetlacza oraz umożliwia sprawdzenie poprawności wyświetlania kolorów, prawidłowej geometrii obrazu, wyświetlania przejść kolorów, palety barw i wykrywania efektu mory. Narzędzie pozwala przetestować i wykalibrować zarówno monitory LCD, jak i starsze CRT. Po najechaniu kursorem na nazwę testu, użytkownik otrzymuje informację na temat poprawności przeprowadzenia kalibracji oraz uwagi związane z testem.

Program do kalibracji kolorów monitora komputerowego. Każdy parametr można ustawiać oddzielnie, dzięki specjalnym filtrom rozbijającym składowe kolorów na podstawowe barwy ( RGB ). Korzystanie z programu jest bardzo proste - służą do tego trzy suwaki odpowiadające za każdy kolor. Użytkownik może zapisać ustawienia w pliku.Dead pixel tester ( DPT ) 2.30c - http://www.idg.pl/ftp/pc_16376/dead.pixel.tester..dpt..2.30c.html

Program wyświetlający różne kombinacje kolorów i wzrorów, które mają tylko jeden cel - wskazać wady matrycy i ułatwić użytkownikowi znalezienie "martwych pikseli". Dzięki temu narzędziu można w miarę szybko i łatwo odnaleźć wady monitora. Wielu producentów wymienia monitor na nowy, jeśli w ciągu 2 tygodni od zakupu znalezione zostaną nawet najmniejsze wady.

Zestaw 24 testów do kalibracji monitora. Dzięki niemu można dostosować geometrię obrazu, kontrast, jasność, nasycenie barw i wiele innych parametrów. Warto wspomnieć o teście "speed test", w którym przez czarny ekran przelatują białe kwadraty. Każdy z nich ma różną prędkość ( od 800 pix/s do 100 pix/s ) i pozwala sprawdzić, czy piksele w matrycach LCD nie pozostają włączone. Oczywiście aplikacja świetnie sprawdza się w przypadku monitorów CRT, które wymagają poświęcenia większej ilości czasu na prawidłową kalibrację. Można również uzyskać dokładną informację na temat konfiguracji wyświetlacza - np. całkowitej liczby pikseli.

Program przygotowany przez znanego producenta monitorów, który pozwala dostosować geometrię obrazu. Aplikacja oferuje różnorodne ekrany testowe. Niestety narzędzie ustępuje funkcjonalnością innym tego typu produktom - trzeba podać ręcznie rozdzielczość wyświetlania, nie wszystkie tryby pracy ( zwłaszcza dużych wyświetlaczy ) zostały uwzględnione a interfejs programu pozostawia wiele do życzenia. Z drugiej strony w przypadku najpopularniejszych wyświetlaczy powinien on wystarczyć. Aplikacja posiada również możliwość sprawdzenia monitora LCD na obecność martwych pikseli - duża kropka ( w kolorze białym, zielonym, czerwonym lub niebieskim ) podąża za ruchem kursora myszy i w razie potrzeby użytkownik może przyjrzeć się bliżej wybranemu fragmentowi matrycy. Wśród testów znalazły się również ekrany do oceniania wyświetlanych kolorów.LCDViewTest 1.00 - http://www.idg.pl/ftp/pc_5507/lcdviewtest.1.00.html

LCDViewTest jest programem, który służy do sprawdzania, czy na monitorze ciekłokrystalicznym obraz jest poprawnie wyświetlany. W szczególności można zobaczyć czy LCD nie ma uszkodzonych pikseli tzw. martwych pikseli ( cały czas zgaszonych lub zapalonych ).

Niemiecki program do ustawiania geometrii obrazu i odpowiedniej regulacji kolorów monitora. Program jest bardzo prosty w obsłudze i nie wymaga instalacji. Do wyboru jest 6 obrazów kontrolnych. Opcjonalnie można wybrać także obraz kontrolny sprawdzający wszystkie parametry pracy monitora. Program dostępny jest jedynie w niemieckiej wersji językowej, jednak interfejs ogranicza się jedynie do klikania odpowiednich testów, więc nawet brak znajomości języka Goethego nie przeszkadza w obsłudze.

Aplikacja, która pozwala na sprawdzenie parametrów monitora CRT lub TFT. Narzędzie umożliwia określenie martwych pikseli, geometrii wyświetlacza, rozmiaru piksela, krzywizny ekranu, zakresu palety kolorów, gammy, itd.Monitor Asset Manager 1.26 - http://www.idg.pl/ftp/pc_16375/monitor.asset.manager.1.26.html

Program diagnostyczny dostarczający informacji na temat monitora. Program generuje dość proste raporty zawierające nazwę producenta, model, identyfikator Plug and Play, numer seryjny, datę produkcji, typ sygnału, rozmiar ekranu, status zarządzania energią i wiele innych ciekawych informacji.

Kreator kalibracji monitora, pozwalający ustawić optymalne parametry pracy dla używanego wyświetlacza. Krok po kroku użytkownik jest prowadzony przez kolejne etapy prawidłowego ustawienia kolorów. Dzięki niemu możesz ustawić prawidłowo kontrast, jasność, czy składowe kolorów. Na koniec można zapisać ustawienia w profilu oraz dokonać ostatecznych poprawek.

Niewielkie narzędzie wyświetlające informacje o trybach pracy monitora oraz podstawowe dane na temat roku produkcji, modelu, itp. Aplikacja umożliwia podgląd parametrów innych monitorów, które są podłączone do komputerów w sieci lokalnej.

Prezentowane narzędzie pozwala użytkownikowi na dokładną kalibrację monitora CRT lub panelu LCD. Główny ekran aplikacji pozwala na przeglądanie parametrów wyświetlanego obrazu i wybranie pełnego sprawdzianu lub tylko niektórych elementów. Do dyspozycji jest ekran kontrolny, znany z telewizji, jednokolorowe plansze sprawdzające odwzorowanie kolorów na całej powierzchni monitora, bardzo drobne paski ukazujące efekt mory oraz szereg siatek i figur geometrycznych, które mają za zadanie wydobyć nawet najdrobniejsze defekty w wyświetlaniu geometrii obrazu. Dzięki tym testom użytkownik może za pomocą menu monitora ustawić jak najlepiej obraz.Nokia Monitor Test 2.0 - http://www.idg.pl/ftp/pc_2678/nokia.monitor.test.2.0.html

Niezwykle przydatne narzędzie służące do testowania i strojenia najważniejszych parametrów monitora w celu uzyskania najlepszej jakości wyświetlanego obrazu. Dzięki testom zamieszczonym w programie istnieje możliwość dostosowania ustawień m.in. geometrii, konwergencji, rozdzielczości, jasności, kontrastu, ostrości oraz kolorów.

Program do testowania monitorów ciekłokrystalicznych, który potrafi miarodajnie podać czas reakcji matrycy - stanowi więc niezbędnik dla kupującego nowy monitor. W głównym menu aplikacji można wybrać poszczególne testy. Program posiada również możliwość kalibracji kontrastu, jasności i kolorów. Po ekranie przejeżdżają samochodziki - m.in. na podstawie tego mierzony jest czas reakcji matrycy. Warto również uruchomić 'test flag', który sprawdzić wyświetlanie na zmianę jasnych i ciemnych kształtów w szybkim tempie. W rogu ekranu wyświetlany jest aktualny wskaźnik "klatek na sekundę" ( fps ), liczba utraconych klatek, obciążenie procesora oraz aktualny tryb pracy wyświetlacza.

Jest to program użytkowy do regulacji i testowania monitora. Zawiera plansze testowe do przeprowadzenia wszystkich istotnych regulacji w monitorze, oraz umożliwia dokładną ocenę jego stanu. Program jest prosty w obsłudze. Posiada plik pomocy opisujący, jak przeprowadzić kolejne testy i regulacje.

Bezpłatny program ułatwiający wykrycie a nawet naprawę tzw. martwych pikseli w monitorach LCD, które są efektem wady matrycy lub uszkodzenia monitora. Narzędzie jest szczególnie przydatne tuż po zakupie nowego wyświetlacza, bowiem większość producentów w ciągu kilku tygodni po zakupie oferuje wymianę urządzenia na nowe, jeżeli w tym czasie zostaną wykryte wady. Test polega na wyświeleniu jednobarwnego ekranu ( czerwonego, zielonego, niebieskiego, białego, czarnego, żółtego lub innego koloru ) aby ułatwić wychwycenie wady. Następnie migający z częstotliwością kilkudziesięciu milisekund kwadrat w niektórych przypadkach może przywrócić matrycę do prawidłowego stanu.

Więcej narzędzi znajdziesz w naszym serwisie http://download.idg.pl w sekcji Narzędzia systemowe | Kalibracja monitora.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)