Już w tym roku Google Chrome będzie blokować Flasha

Już w tym roku Google Chrome będzie blokować Flasha

Już w tym roku Google Chrome będzie blokować Flasha
Źródło zdjęć: © Marcin Wichary / Flickr / CC
16.05.2016 12:58, aktualizacja: 16.05.2016 13:45

Powolna agonia technologii Flash odbywa się już na naszych oczach od kilku lat. Wygląda na to, że Google postanowiło trochę ten proces przyśpieszyć.

Jak ogłosiła firma Google, w czwartym kwartale tego roku HTML5 ma być domyślnym standardem wykorzystywanym przez przeglądarkę Chrome. Dopiero gdy okaże się, że do prawidłowego wyświetlenia strony konieczne jest jednak wykorzystanie technologii Flash, przeglądarka zapyta użytkownika, czy zgadza się na jej wykorzystanie.

W praktyce oznacza to, że Flash nie znika jeszcze tak zupełnie z przeglądarki Google - jego obsługa przez Chrome nadal będzie możliwa, choć domyślnie wyłączona. Dopiero wyraźne życzenie użytkownika na konkretnej stronie lub zmiana ustawień przeglądarki mogą to zmienić.

Co ciekawe Google zrobi jednak wyjątek dla 10 najważniejszych stron wykorzystujących technologię Flash - w ich przypadku nie będzie mowy o jakimś pytaniu o zgodę, lecz wszystko działać będzie "po staremu". Na czele tej listy znajduje się YouTube, co w dużej mierze tłumaczy spolegliwość Google w tej kwestii.

Pełna lista 10 wyróżnionych stron:

YouTube.com
Facebook.com
Yahoo.com
VK.com
Live.com
Yandex.ru
K.ru
Twitch.tv
Amazon.com
Mail.ru

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Zotac prezentuje nowe mini PC

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)