Już prawie 6 mln Polaków pobrało TikTok. Aplikacja, w której "nie ma dorosłych"
Polska jest w czołówce krajów, w których TikTok cieszy się szczególną popularnością. Liczba pobrań aplikacji, dawniej znanej Musical.ly, dobitnie udowadnia, że młodzi szukają w sieci miejsca, gdzie nie ma ich rodziców.
14.02.2019 | aktual.: 14.02.2019 13:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"Facebook? To dobre dla mam do postowania memów. Młodzi wolą Musical.ly" - pisał Grzegorz Burtan na łamach WP Tech w czerwcu 2018 roku. Dwa miesiące później aplikacja zmieniła nazwę na TikTok, ale zasady się nie zmieniły. Nadal chodzi o to, aby tworzyć bardzo krótkie materiały wideo połączone z popularnymi utworami.
TikTok: liczba użytkowników w Polsce
To wystarczyło, by TikTok pobrano w Polsce już 5,7 mln razy - liczby cytuje portal Wirtualne Media, powołując się na dane z raportu niemieckiej firmy Priori Data. Niecałe 6 mln pobrań daje nam wysokie miejsce w światowym topie. Jesteśmy na 15. miejscu. Najwięcej ściągnięć TikTok ma w Indiach (119 mln) i USA (niecałe 40 mln). Wysoko jest też Rosja, z liczbą ponad 14 mln pobrań.
Z kolei z raportu wrocławskiej agencji GetHero mogliśmy dowiedzieć się, kto jest jest polskim użytkownikiem TikTok. 41 proc. polskich Tik Tokerów - jak nazywa się użytkowników aplikacji - zamieszkuje wsie lub małe miasta do 10 tys. mieszkańców. Kolejne 24 proc. mieszka w miejscowościach od 10 do 50 tys. mieszkańców. 16 procent żyje w mieście o populacji od 50 do 200 tysięcy mieszkańców, 9 proc. do pół miliona, 10 proc. – w miastach powyżej pół miliona mieszkańców. Łącznie 65 proc. użytkowników Tik Toka pochodzi z małych ośrodków.
TikTok: aplikacja bez dorosłych
Jeżeli nie macie pojęcia, czym TikTok jest, odpowiedź znajdziecie w numerze PESEL. 65 proc. korzystających z TikTok to osoby między 13 a 15 rokiem życia. Jeśli więc macie znacznie więcej na karku, to pewnie dlatego nie korzystacie z TikTok. Tworzącą filmiki młodzież najwyraźniej bardzo to cieszy.
"Platforma TikTok może stanowić dla twórców swoistą ucieczkę od innych mediów społecznościowych. Mają tam możliwość wyrażenia siebie i zwyczajnie dobrej zabawy, a jednocześnie wiedzą, że nie spotkają dorosłych. Rodzice oraz starsi członkowie rodziny, którzy poznali popularne social media, potrafią łatwo narobić >>siary<< urodzinowymi życzeniami na tablicy Facebooka. TikTok kierowany jest do młodzieży i starszy użytkownik może nie zrozumieć założeń aplikacji. To właśnie dzięki unikalnym ideom platformy, TikTok stał się przyjazną przestrzenią dla młodszej części społeczeństwa" - podkreślono w raporcie GetHero.
Liczba 5,7 mln pobrań w aplikacji to dobry powód, by mimo wszystko TikTok jednak sprawdzić - nawet jeśli nie jest się w grupie docelowej. Warto śledzić, gdzie czas spędzają najmłodsi. Choćby po to, by ich chronić. Niestety, TikTok już powoli wypełnia się hejterami.