Już ponad 10 milionów szkodliwych aplikacji dla Androida

Pod koniec stycznia 2014 r. eksperci z Kaspersky Lab zgromadzili około 200 000 unikatowych próbek mobilnego szkodliwego oprogramowania dla urządzeń mobilnych, co stanowi wzrost o 34% w stosunku do listopada 2013. Dla porównania, dwa miesiące wcześniej zarejestrowano 148 000 próbek.

Już ponad 10 milionów szkodliwych aplikacji dla Androida
Źródło zdjęć: © Gerwin Sturm / Flickr / CC

Każda tego typu próbka może opisywać nawet setki tysięcy szkodników. Uwaga cyberprzestępców nadal koncentruje się na urządzeniach mobilnych z Androidem: z danych wynika, że w styczniu łączna liczba szkodliwych aplikacji dla Androida przekroczyła próg 1. milionów.

Pod koniec stycznia 201. r. oficjalny sklep Google Play oferował ponad 1,1 mln aplikacji. Jeszcze więcej można znaleźć w alternatywnych, nieoficjalnych źródłach – jednak prawdopodobieństwo, że aplikacje będą szkodliwe jest również większe. Kaspersky Lab odnotował jak dotąd 10 milionów podejrzanych aplikacji. Część z nich znajduje się w legalnym oprogramowaniu, które cyberprzestępcy nierzadko wykorzystują jako nośnik swojego szkodliwego kodu.

W większości przypadków celem szkodliwych programów są informacje finansowe użytkowników. Tak było na przykład w przypadku wywodzącej się z Rosji mobilnej wersji trojana Carberp. Szkodnik ten kradnie dane uwierzytelniające użytkownika wysyłane do serwera banku. Według ekspertów, większość szkodliwych aplikacji dla Androida jest obecnie rozwijana w Rosji.

Jak się chronić przed zagrożeniami mobilnymi?

• Nie aktywuj trybu programisty w swoim urządzeniu;
• Nie włączaj opcji pozwalającej na instalację aplikacji z nieznanych źródeł;
• Instaluj wyłącznie aplikacje z oficjalnych kanałów;
• Podczas instalowania nowych aplikacji przeczytaj uważnie, jakich żądają przywilejów;
• Stosuj oprogramowanie bezpieczeństwa.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (193)