Już niedługo będziemy w posiadaniu nielimitowanej energii. MIT ogłasza przełom

Stany Zjednoczone planują tworzyć nieograniczoną ilość darmowej energii już za 15 lat. Jeśli dojdzie do do skutku, może całkowicie odmienić życie na Ziemi.

Już niedługo będziemy w posiadaniu nielimitowanej energii. MIT ogłasza przełom
Źródło zdjęć: © iStock.com
Arkadiusz Stando

Według informacji podawanych w czasopiśmie Nature, MIT współpracuje z prywatną firmą Commonwealth Fusion Systems. Ich przedstawiciele zapowiedzieli w piątek, że są bliscy złamania kodu do syntezy jądrowej - i może to być możliwe w ciągu zaledwie 15 lat, jak podaje The Guardian.

Do tej pory wydawało się to niezwykle kosztownym eksperymentem, przynoszącym większe straty od zysku. Jednak uczestnicy wspólnego projektu uważają, że znaleźli sposób na odwrócenie tego równania. Ich rewolucyjny system zbudowany na nowej klasie nadprzewodników wysokotemperaturowych i małych, ale silnych magnesów, umożliwiłby reakcję syntezy wytwarzającej więcej energii niż wymaga.

Fuzja, jak sama nazwa wskazuje, jest dokładnym przeciwieństwem rozszczepienia. Polega na złączeniu się dwóch lżejszych jąder w jedno cięższe. W jej wyniku mogą powstać nowe jądra ale też wolne neutrony, protony, cząstki elementarne i cząstki alfa.

W przeszłości problem stanowiła duża ilość wymaganej energii do zasilania magnesów. Nowe, mniejsze magnesy stworzone przez współpracującą grupę, potrzebują mniej energii. Tym samym według naukowców ich system wytwarza więcej energii, niż zużywa.

Plan MIT oraz Commonwealth Fusion Systems nie jest już tylko teorią. Włoska firma energetyczna Eni przekazała 50 milionów dolarów na zbudowanie reaktora. Ich eksperyment, zwany Sparc, już teraz wytworzy wystarczającą ilość energii do zasilenia małego miasta.

"Chcemy mieć działającą elektrownię w odpowiednim czasie, aby zdążyć przeciwdziałać zmianom klimatu, nim jest za późno" - mówi Bob Mumgaard, dyrektor generalny Commonwealth Fusion Systems w rozmowie z The Guardian. "Uważamy że dysponujemy wiedzą i umiejętnościami, aby w ciągu 15 lat uruchomić elektrownię" - dodaje.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)