Już nie 36,6 stopnia Celsjusza. Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?

Najnowsze badania wskazują, że uznawana od XIX wieku norma temperatury ciała człowieka, wynosząca 36,6 stopnia Celsjusza, uległa zmianie. Jakie czynniki wpłynęły na tę zmianę?

Prawidłowa temperatura ciała cały czas ulega zmianie
Prawidłowa temperatura ciała cały czas ulega zmianie
Źródło zdjęć: © Unsplash

W XIX wieku niemiecki lekarz Carl Wunderlich ustalił, że prawidłowa temperatura ciała człowieka wynosi 37 stopni Celsjusza, co później skorygowano do 36,6 stopnia. Jednak współczesne badania sugerują, że ta norma jest już nieaktualna.

Temperatura ciała człowieka - nowe odkrycia naukowe

Badania przeprowadzone w 2017 r. w Wielkiej Brytanii potwierdziły starą normę, ale inne badania, np. w Palo Alto w USA, wskazują na niższą średnią temperaturę wynoszącą 36,4 stopnia Celsjusza. Podobne obserwacje poczyniono wśród boliwijskiego ludu Tsimana, gdzie temperatura spada o 0,05 stopnia rocznie, osiągając obecnie 36,5 stopnia.

Zespół badaczy pod kierunkiem prof. Michaela Gurvena z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara wskazuje, że zmiany te są wynikiem postępu naukowego i technicznego. Lepsza higiena, dostęp do czystej wody, szczepionki oraz nowoczesne leki zmniejszają liczbę infekcji, co obniża zapotrzebowanie organizmu na generowanie ciepła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

WIDEO

Las Vegas Sphere. Z wizytą w USA

W krajach rozwiniętych powszechny dostęp do klimatyzacji i ogrzewania również przyczynia się do spadku temperatury ciała. Nawet społeczności, które nie korzystają z rozwiązań technicznych, jak Tsimana, odczuwają wpływ współczesnych udogodnień, takich jak koce czy nowoczesne ubrania.

Podsumowanie badań

Badacze podkreślają, że nie ma jednego czynnika odpowiedzialnego za te zmiany. To zespół czynników związanych z poprawą warunków życia, które sprawiają, że przeciętny człowiek żyje dziś w lepszych warunkach niż w XIX wieku.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)