Już niczego nie ukryjesz. Sztuczna inteligencja wie, o czym myślisz

Już niczego nie ukryjesz. Sztuczna inteligencja wie, o czym myślisz

Już niczego nie ukryjesz. Sztuczna inteligencja wie, o czym myślisz
Źródło zdjęć: © biorxiv.org
Arkadiusz Stando
04.01.2018 10:09

Zespół japońskich naukowców twierdzi, że dokonał wielkiego odkrycia. Przy użyciu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, udało im się odtworzyć obrazy prosto z ludzkiego mózgu. Urządzenie nauczyło się nie tylko analizować obrazy widziane przez ludzi, ale też ilustrować je.

Wyniki badań nie zostały jeszcze potwierdzone, ale możecie zrobić to sami, zdjęcia poniżej. Prowadzili je naukowcy z Uniwersytetu w Kioto, pod przewodnictwem Yukiyasu Kamitani.

Obraz
© kamitani-lab.ist.i.kyoto-u.ac.jp

Urządzenie korzysta z funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (fMRI). W ten sposób, jak twierdzą naukowcy, jest w stanie odtworzyć obrazy widziane przez nasze mózgi.

Obraz
© kamitani-lab.ist.i.kyoto-u.ac.jp

Do stworzenia obrazów opartych na skanach pochodzących z mózgu, Japończycy wykorzystali sieć neuronową. Używając tych danych, urządzenie było w stanie pokazać obrazy, widziane przez ludzkie oko. Nie były może najlepszej jakości, jednak zdecydowanie odpowiadały kształtom obiektów obserwowanych przez człowieka.

Obraz
© kamitani-lab.ist.i.kyoto-u.ac.jp

Wśród badanych, znalazły się osoby obydwu płci w różnym wieku. Uczestnicy patrzyli na każde zdjęcie przez kilka sekund, w celu jego zapamiętania. Podczas drugiego eksperymentu, ich zadaniem było odtworzyć w mózgu obraz z pamięci. Cały raport o wynikach badań możecie zobaczyć pod tym adresem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)