Już dziś najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku. Oglądaj transmisję na żywo

Już dziś będziemy świadkami najdłuższego w tym stuleciu zaćmienia Księżyca, zwanego także "Krwawym Księżycem". Potrwa ono aż 1 godzinę i 43 minuty. Następne takie zaćmienie czeka nas dopiero w 2123 roku. Polecamy transmisje na żywo z tego wyjątkowego wydarzenia.

Już dziś najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku. Oglądaj transmisję na żywo
Źródło zdjęć: © iStock.com
Arkadiusz Stando

27.07.2018 | aktual.: 27.07.2018 19:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Krwawy Księżyc będzie najdłuższym zaćmieniem Księżyca tego stulecia. Całe zjawisko będzie można obserwować przez 1 godzinę i 43 minuty. Na polskim niebie "Krwawy Księżyc" będzie widoczny od 21:30. Już od 20:30 możecie oglądać ten wspaniały spektakl na kanale miłośnika astronomii Karola Wójcickiego, transmisja poniżej.

Jeśli wolicie jednak obejrzeć spektakl na żywo, Grzegorz Burtan z WP Tech przygotował dla was listę najlepszych miejsc, w różnych regionach Polski. Zobaczycie ją pod tym adresem.

Niebiański spektakl rozpocznie się 27 lipca wieczorem. Już około godziny 20:30 Księżyc pojawi się na niebie. Rozpocznie się wówczas częściowe zaćmienie Księżyca. Do całkowitej fazy "Krwawego Księżyca" poczekamy do około 21:30. Przez następną godzinę i 43 minuty będziemy świadkami niesamowitego zjawiska.

"Krwawy Księżyc" i wielka opozycja Marsa to także wspaniały moment, aby wziąć aparat w dłoń i wykonać niesamowite zdjęcia. Nasi eksperci z portalu Fotoblogia przygotowali dla was szczegółowy poradnik, jak fotografować te dwa wyjątkowe zjawiska.

Jak do niego dochodzi? Kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdą się w jednej linii, nasz naturalny satelita chowa się za naszą planetą. Wtedy światło nie dociera do niego bezpośrednio ze Słońca. Na Księżyc pada wówczas światło załamane przez atmosferę ziemską, i stąd jego czerwonawa barwa. Do podobnego zjawiska dochodzi podczas zachodów Słońca.

Jaki wpływ ma pełnia Księżyca na człowieka? W internecie można przeczytać o wielu "anomaliach", które nas dotykają. Ale ile jest w tym prawdy? Postanowiliśmy to sprawdzić. Niestety lub stety - zdecydowaną większość tych historii można włożyć między bajki. Albo do pudełka z napisem "to tylko teoria".

Oprócz zaćmienia Księżyca, w tym samym czasie dojdzie do innego wyjątkowego zjawiska. Otóż Mars zbliży się do Ziemi na najbliższą odległość od 15 lat - 57,768 mln km. To zjawisko nazywa się wielką opozycją. Marsa, podobnie jak zaćmienie Księżyca, będzie można obserwować gołym okiem.

Księżyc w różnych fazach ma również wpływ na zachowanie zwierząt. I to całkiem spory. Podczas pełni Księżyca, zwierzęta domowe częściej trafiają do weterynarza. Koty o około 23 proc, a psy o około 28 proc. To nie przypadek, ale badacze nie byli w stanie ustalić, co jest przyczyną tego zjawiska. Czytaj więcej: Fazy Księżyca - fazy zwierząt. Jak wpływa na nie satelita.

Piątkowe zaćmienie będzie najdłuższym w aktualnym stuleciu. Następne takie zaćmienie Księżyca czeka nas dopiero w 2123 roku. Dlatego postarajcie się nie przegapić tego zjawiska. Natomiast Mars najlepiej widoczny będzie 30-31 lipca. Aby rozróżnić go od gwiazd, wystarczy szukać obiektu, który nie migocze, a jednostajnie odbija światło.

księżyckrwawy księżycmars
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (205)