Już 37 proc. firm na świecie wdrożyło sztuczną inteligencję. Raport Interaktywnie.com

Tylko w ciągu ostatniego roku liczba firm z różnych branż, wdrażających technologie sztucznej inteligencji, wzrosła trzykrotnie – czytamy w najnowszym raporcie Interaktywnie.com „Software house”.

Już 37 proc. firm na świecie wdrożyło sztuczną inteligencję. Raport Interaktywnie.com
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Szefowie działów IT coraz częściej przekonują się, że decyzja w tej sprawie to dla ich przedsiębiorstw być albo nie być. Jeśli sami tego nie zrobią, prędzej czy później po sztuczną inteligencję sięgnie konkurencja.

Chatboty wykorzystujących przetwarzanie języka naturalnego czy uczenie maszynowe – te technologie rewolucjonizują biznes, w tym marketing. Wciągu czterech ostatnich lat zaufanie firm do rozwiązań opartych na AI zwiększyło się o 270 proc.

Współczesny biznes nie może obejść się bez technologii. Szczególnie istotna jest ona w przypadku usprawniania procesów w firmach, bo pozwala zaoszczędzić spore pieniądze. A prym w tym wiedzie marketing, w którym z powodzeniem wykorzystuje się zaawansowane rozwiązania, które wdrażane są przez software house’y.

Asystent Google poda godzinę, prognozę pogody, ustawi przypomnienie, ale także opowie dowcip, wyśle maila, spisze listę zakupów i przypomni, że trzeba je zrobić... Ale jak wykorzystać go w biznesie? Jakie inne technologie wdrożyć, aby zarobić jak najwięcej, jak przy tym współpracować z software house’ami?
W branży wirtualnych asystentów trwa wyścig zbrojeń. Swoje rozwiązania forsują - choć nie wszędzie z równym zaangażowaniem - m.in. Amazon, Microsoft, Apple, ale też Samsung, Alibaba czy Baidu, a - według prognoz rynkowych - rynek czeka przełom.

W Polsce na razie jednak poznajemy Asystenta Google'a. I na razie dla większości z nas to po prostu cyfrowy pomocnik, który zrobi za nas - po otrzymaniu polecenia głosowego - większość rzeczy, które moglibyśmy w ciągu kilku sekund zrobić sami.

Ograniczenie jego roli (albo innych, dedykowanych rozwiązań) jedynie do nastawiania budzika byłoby jednak marnotrawstwem potencjału sztucznej inteligencji (AI). Firmy mogą np. zintegrować się z asystentem poprzez platformę Actions on Google, która umożliwia tworzenie komend głosowych służących do wchodzenia w interakcje głosową z daną marką. Z tej możliwości jako pierwsze w Polsce skorzystały m.in. PLAY ("OK, Google, zapytaj PLAY, co nowego?") i eSky ("OK, Google. Porozmawiaj z eSky").

Asystent Google we współpracy z eSky wyszukuje więc dla użytkownika najlepsze połączenia lotnicze i przekierowuje go na stronę mobilną, gdzie może on dokonać rezerwacji biletu. To wszystko w jednym, kilkuminutowym procesie. - Dzięki współpracy z Google Polska planowanie podróży jest prostsze, szybkie i wygodne, jak zwykła rozmowa. Jako lider technologiczny w branży travel, stale testujemy nowe technologie, rozwijamy nasz serwis i aplikację. Widzimy wyraźne zainteresowanie technologiami głosowymi i chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, dlatego cieszymy się, że wspólnie z Google mogliśmy wprowadzić na polski rynek to przełomowe rozwiązanie – przekonywała w Interaktywnie.com Anna Wiertel, Marketing Communication Director w Grupie eSky.
Jak czytamy w raporcie Interaktywnie.com, kluczem do realizacji najważniejszych celów biznesowych firm – budowania silnej marki, pozyskiwania i utrzymania klientów – jest personalizacja. Aby zapewnić klientom poczucie indywidualnego traktowania przedsiębiorstwa coraz częściej sięgają po sztuczną inteligencję (AI) i inne nowoczesne technologie, których zastosowanie w ciągu ostatniego roku wzrosło o 44%.

Działania tego typu, wdrażane m.in. przez software house’y pozwalają identyfikować klientów i zarządzać przekazem dostosowanym do indywidualnych oczekiwań niezależnie od sposobu, w jaki klient wchodzi w interakcję z firmą.

W 2018 r. już 29% działów marketingu wykorzystywało technologie oparte na AI w celu personalizacji kontaktów z klientami, dostarczania ofert w czasie rzeczywistym i tworzenia dynamicznych stron internetowych. Do 2020 r. w skali globalnej narzędzia takie staną się już standardem.

Więcej w raporcie pod tym adresem.

Źródło artykułu:Informacja prasowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)