Już 3 tys. Polaków zgłosiło się do europejskich badań internetu

Już 3 tys. Polaków zgłosiło się do europejskich badań internetu

Już 3 tys. Polaków zgłosiło się do europejskich badań internetu
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
23.12.2011 09:20, aktualizacja: 23.12.2011 10:06

Komisja Europejska zaprasza kolejnych ochotników do europejskich badań Internetu. Badanie pomiaru przepływności transmisji danych w sieciach szerokopasmowych obejmie 100 000 Europejczyków z 30 państw.

Wyniki umożliwią KE skierowanie środków na inwestycje w sieci szerokopasmowe o dużej przepływności, realizowane w ramach Agendy Cyfrowej. Dostęp do wyników otrzymają dostawcy usług internetowych, urzędy regulacyjne i konsumenci. Badanie poparła Neelie Kroes, Komisarz Komisji Europejskiej ds. Agendy Cyfrowej.

Każdy uczestnik będzie regularnie otrzymywał informację o przepływności swojego łącza, co pozwoli mu zweryfikować deklaracje operatora z rzeczywistością. Do projektu zgłosić się może łącznie 7 tys. ochotników z Polski. Aby to uczynić, należy zarejestrować się na stronie firmy Samknows przeprowadzającej badanie na zlecenie Komisji Europejskiej.

Następnie każdy uczestnik otrzyma nieodpłatnie urządzenie pomiarowe (tzw. _ Whitebox _), które należy podłączyć do swojej sieci domowej na 2 lata. W czasie, gdy abonent nie korzysta z łącza, Whitebox realizuje automatyczne testy pomiaru przepływności transmisji danych i innych parametrów połączenia.

Ten bezprzewodowy router TP-Link, wyposażony w specjalne oprogramowanie, nie gromadzi żadnych innych danych oprócz tych dotyczących wydajności szerokopasmowego łącza internetowego. Każdy uczestnik po zakończeniu projektu będzie mógł zachować Whitebox.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)