Jeszcze szybszy Firefox

Jeszcze szybszy Firefox
Źródło zdjęć: © Mozilla

04.09.2009 13:00, aktual.: 07.09.2009 10:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firefox to przeglądarka oferująca spośród programów tego typu najdalej idące możliwości modyfikacji. Liczne dostępne dla niej dodatki i rozszerzenia pozwalają stworzyć unikalną instancję aplikacji, w pełni odzwierciedlającą zachowanie, zainteresowania i nawyki użytkownika. Prawdziwym rajem dla tweakera jest jednak interfejs about:config - to właśnie w tym miejscu można wprowadzić w życie kilka przydatnych sztuczek bez uciekania się do instalacji dodatków.

Delikatne przyspieszenie przeglądarki można uzyskać np. usuwając nieużywane wyszukiwarki i kasując stare, zdublowane lub niedziałające już zakładki. Inny sposób to instalacja rozszerzeń, skracających m.in. czas ładowania stron, uzupełniania formularzy czy pobierania plików. Problem w tym, że liczba zainstalowanych w systemie dodatków do Firefoksa jest odwrotnie proporcjonalna do wydajności aplikacji. Nawet rozszerzenia mające w domyśle przyspieszać działanie programu mogą nie podołać temu zadaniu.

W tym momencie do akcji wkracza interfejs about:config - http://www.mozillazine.org/misc/about:config/, który nasuwa nieco skojarzeń z Rejestrem Windows. Podobnie jak w wypadku grzebania w ustawieniach systemu, także modyfikacja ustawień about:config Firefoksa wymaga ostrożności. Uważajcie więc, aby nie przeszarżować. Poniżej prezentujemy kilka tricków, jak efektywnie poprawić działanie programu Mozilli.

Pamiętaj o kopii zapasowej

Zadanie: backup ustawień about:config przed modyfikacją.

Zanim przystąpisz do zmiany wartości ustawień w "rejestrze" Firefoksa, zadbaj o to by w razie potrzeby móc przywrócić ustawienia domyślne. Przede wszystkim, w menu kontekstowym dostępna jest opcja resetowania nowych wartości. Gdy jednak wprowadzisz zbyt dużo zmian, bądź zdarzy ci się zapomnieć, gdzie i kiedy ich dokonałeś, miej pod ręką kopię zapasową pliku about:config.

Zamknij okno przeglądarki, otwórz menu _ Start | Uruchom _ ( lub tylko _ Start _, w zależności od posiadanej wersji Windows ), wpisz ciąg _ %appdata%mozillafirefoxprofiles _ i wciśnij Enter.

Otworzy się okno Eksploratora Windows z katalogiem o dziwnej nazwie, np. _ tplhu702.default _. Otwórz folder i skopiuj plik _ prefs.js _ do wybranej lokacji. Jeżeli Firefox zacznie się dziwnie zachowywać w wyniku twoich modyfikacji, skopiuj oryginał _ prefs.js _ do wspomnianego folderu.

Szybszy flash

Zadanie: poprawić wrażenia z oglądania filmów flash w Internecie.

Przeglądarka Mozilli automatycznie wykonuje "zrzut" sesji co 1. sekund. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie sesji po nieoczekiwanym zamknięciu programu. Jeśli jednak oglądasz filmy w YouTube bądź w dowolnym innym serwisie, taka funkcjonalność aplikacji może skutecznie utrudnić ci oglądanie wideo powodując ustawiczne pauzy i buforowanie strumienia.
Wystarczy więc zwiększyć interwał, w jakim Firefox zapisuje informacje o sesji.

Wpisz _ about:config _ w pasku adresu przeglądarki i wciśnij przycisk _ Enter _. Uzyskasz w ten sposób dostęp do ukrytych ustawień programu. Teraz musisz odnaleźć określone polecenie, którego modyfikacja pozwoli uzyskać zamierzony efekt. W zlokalizowaniu komend pomocne jest pole Filtr - jeśli wiesz, czego szukasz, po prostu wpisz w nim dany ciąg znaków.

W tej poradzie chodzi o ciąg _ browser.sessionstore.interval _ - domyślna jego wartość to 10000 ( milisekund = 10 sekund ). Zaznacz ciąg, kliknij prawym przyciskiem myszy by otworzyć menu kontekstowe i wybierz opcję _ Modyfikuj _ ( możesz też dwukrotnie kliknąć ciąg by przywołać pop-up _ Podaj wartość ustawienia typu... _ ).

W otwartym oknie dialogowym wpisz żądaną liczbę, która ma oznaczać częstotliwość wykonywania przez Firefoksa zapisów sesji. Jeśli wpiszesz np. 300000. zwiększysz interwał do 5 minut.
{{s:155941}}Dopasowany do łącza

Zadanie: dostosować wydajność do przepustowości łącza internetowego.

Może się to wydawać dziwne, ale przeglądarka Mozilli domyślnie jest dostosowana do pracy w systemie, który z Internetem łączy się za pośrednictwem modemu dial-up. Posiadacz szybkiego łącza szerokopasmowego powinien w pierwszej kolejności te ustawienia zmienić.

Po otwarciu pliku about:config wpisz w polu Filtr ciąg network.http - wyświetlonych zostanie kilkanaście pozycji. Wprowadź następujące modyfikacje:
- zmień wartość ciągu _ network.http.pipelining _ i _ network.http.proxy.pipelining _ na _ true _,
- zmień wartość ciągu _ network.http.pipelining.maxrequests _ z domyślnych 4 np. na 100,
- Kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu i z menu kontekstowego wybierz polecenie _ Dodaj ustawienie typu | Liczba całkowita (Integer) _. Nazwij nowe ustawienie _ nglayout.initialpaint.delay _ i nadaj mu wartość 0.

{{s:155945}}Opóźnienie w instalacji dodatków

Zadanie: zlikwidować licznik w oknie pobierania dodatków.

Za każdym razem, gdy próbujesz doinstalować do przeglądarki nowy dodatek, wyświetla się okno dialogowe Instalacja oprogramowania. Przycisk Instaluj jest natomiast początkowo nieaktywny - nie jest to długo czas, bo zaledwie kilka sekund, jednak gdy zawsze instalujemy dodatki z pewnych, zaufanych źródeł, tego typu ekstra-zabezpieczenie może być nieco denerwujące.

Aby usunąć licznik, należy zlokalizować ciąg _ security.dialogenabledelay _ i zmienić jego wartość z domyślnej na _ 0 _.

{{s:155946}}Pożeracz pamięci

Zadanie: zmniejszyć obciążenie pamięci fizycznej gdy okno przeglądarki jest zminimalizowane.

Tego ustawienia nie znajdziesz w pliku _ about:config _ - musisz je wprowadzić samodzielnie. Kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu interfejsu about:config i z menu kontekstowego wybierz polecenie _ Dodaj ustawienie typu | Wartość logiczna (Boolean) . W oknie dialogowym Wprowadź nazwę nowego ustawienia wpisz _ config.trimon_minimize _ i ustaw jego wartość ( w oknie _ Wprowadź wartość nowego ustawienia _ ) na _ true _.

Gdy okno Firefoksa zostaje zminimalizowane, system odeśle przeglądarkę do pamięci wirtualnej, zwiększając dostępne zasoby pamięci fizycznej na potrzeby innych programów.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)