Jeszcze szybszy Firefox

Jeszcze szybszy Firefox

Jeszcze szybszy Firefox
Źródło zdjęć: © Mozilla
04.09.2009 13:00, aktualizacja: 07.09.2009 10:59

Firefox to przeglądarka oferująca spośród programów tego typu najdalej idące możliwości modyfikacji. Liczne dostępne dla niej dodatki i rozszerzenia pozwalają stworzyć unikalną instancję aplikacji, w pełni odzwierciedlającą zachowanie, zainteresowania i nawyki użytkownika. Prawdziwym rajem dla tweakera jest jednak interfejs about:config - to właśnie w tym miejscu można wprowadzić w życie kilka przydatnych sztuczek bez uciekania się do instalacji dodatków.

Delikatne przyspieszenie przeglądarki można uzyskać np. usuwając nieużywane wyszukiwarki i kasując stare, zdublowane lub niedziałające już zakładki. Inny sposób to instalacja rozszerzeń, skracających m.in. czas ładowania stron, uzupełniania formularzy czy pobierania plików. Problem w tym, że liczba zainstalowanych w systemie dodatków do Firefoksa jest odwrotnie proporcjonalna do wydajności aplikacji. Nawet rozszerzenia mające w domyśle przyspieszać działanie programu mogą nie podołać temu zadaniu.

W tym momencie do akcji wkracza interfejs about:config - http://www.mozillazine.org/misc/about:config/, który nasuwa nieco skojarzeń z Rejestrem Windows. Podobnie jak w wypadku grzebania w ustawieniach systemu, także modyfikacja ustawień about:config Firefoksa wymaga ostrożności. Uważajcie więc, aby nie przeszarżować. Poniżej prezentujemy kilka tricków, jak efektywnie poprawić działanie programu Mozilli.

Pamiętaj o kopii zapasowej

Zadanie: backup ustawień about:config przed modyfikacją.

Zanim przystąpisz do zmiany wartości ustawień w "rejestrze" Firefoksa, zadbaj o to by w razie potrzeby móc przywrócić ustawienia domyślne. Przede wszystkim, w menu kontekstowym dostępna jest opcja resetowania nowych wartości. Gdy jednak wprowadzisz zbyt dużo zmian, bądź zdarzy ci się zapomnieć, gdzie i kiedy ich dokonałeś, miej pod ręką kopię zapasową pliku about:config.

Zamknij okno przeglądarki, otwórz menu _ Start | Uruchom _ ( lub tylko _ Start _, w zależności od posiadanej wersji Windows ), wpisz ciąg _ %appdata%mozillafirefoxprofiles _ i wciśnij Enter.

Otworzy się okno Eksploratora Windows z katalogiem o dziwnej nazwie, np. _ tplhu702.default _. Otwórz folder i skopiuj plik _ prefs.js _ do wybranej lokacji. Jeżeli Firefox zacznie się dziwnie zachowywać w wyniku twoich modyfikacji, skopiuj oryginał _ prefs.js _ do wspomnianego folderu.

Szybszy flash

Zadanie: poprawić wrażenia z oglądania filmów flash w Internecie.

Przeglądarka Mozilli automatycznie wykonuje "zrzut" sesji co 1. sekund. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie sesji po nieoczekiwanym zamknięciu programu. Jeśli jednak oglądasz filmy w YouTube bądź w dowolnym innym serwisie, taka funkcjonalność aplikacji może skutecznie utrudnić ci oglądanie wideo powodując ustawiczne pauzy i buforowanie strumienia.
Wystarczy więc zwiększyć interwał, w jakim Firefox zapisuje informacje o sesji.

Wpisz _ about:config _ w pasku adresu przeglądarki i wciśnij przycisk _ Enter _. Uzyskasz w ten sposób dostęp do ukrytych ustawień programu. Teraz musisz odnaleźć określone polecenie, którego modyfikacja pozwoli uzyskać zamierzony efekt. W zlokalizowaniu komend pomocne jest pole Filtr - jeśli wiesz, czego szukasz, po prostu wpisz w nim dany ciąg znaków.

W tej poradzie chodzi o ciąg _ browser.sessionstore.interval _ - domyślna jego wartość to 10000 ( milisekund = 10 sekund ). Zaznacz ciąg, kliknij prawym przyciskiem myszy by otworzyć menu kontekstowe i wybierz opcję _ Modyfikuj _ ( możesz też dwukrotnie kliknąć ciąg by przywołać pop-up _ Podaj wartość ustawienia typu... _ ).

W otwartym oknie dialogowym wpisz żądaną liczbę, która ma oznaczać częstotliwość wykonywania przez Firefoksa zapisów sesji. Jeśli wpiszesz np. 300000. zwiększysz interwał do 5 minut.
{{s:155941}}Dopasowany do łącza

Zadanie: dostosować wydajność do przepustowości łącza internetowego.

Może się to wydawać dziwne, ale przeglądarka Mozilli domyślnie jest dostosowana do pracy w systemie, który z Internetem łączy się za pośrednictwem modemu dial-up. Posiadacz szybkiego łącza szerokopasmowego powinien w pierwszej kolejności te ustawienia zmienić.

Po otwarciu pliku about:config wpisz w polu Filtr ciąg network.http - wyświetlonych zostanie kilkanaście pozycji. Wprowadź następujące modyfikacje:
- zmień wartość ciągu _ network.http.pipelining _ i _ network.http.proxy.pipelining _ na _ true _,
- zmień wartość ciągu _ network.http.pipelining.maxrequests _ z domyślnych 4 np. na 100,
- Kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu i z menu kontekstowego wybierz polecenie _ Dodaj ustawienie typu | Liczba całkowita (Integer) _. Nazwij nowe ustawienie _ nglayout.initialpaint.delay _ i nadaj mu wartość 0.

{{s:155945}}Opóźnienie w instalacji dodatków

Zadanie: zlikwidować licznik w oknie pobierania dodatków.

Za każdym razem, gdy próbujesz doinstalować do przeglądarki nowy dodatek, wyświetla się okno dialogowe Instalacja oprogramowania. Przycisk Instaluj jest natomiast początkowo nieaktywny - nie jest to długo czas, bo zaledwie kilka sekund, jednak gdy zawsze instalujemy dodatki z pewnych, zaufanych źródeł, tego typu ekstra-zabezpieczenie może być nieco denerwujące.

Aby usunąć licznik, należy zlokalizować ciąg _ security.dialogenabledelay _ i zmienić jego wartość z domyślnej na _ 0 _.

{{s:155946}}Pożeracz pamięci

Zadanie: zmniejszyć obciążenie pamięci fizycznej gdy okno przeglądarki jest zminimalizowane.

Tego ustawienia nie znajdziesz w pliku _ about:config _ - musisz je wprowadzić samodzielnie. Kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu interfejsu about:config i z menu kontekstowego wybierz polecenie _ Dodaj ustawienie typu | Wartość logiczna (Boolean) . W oknie dialogowym Wprowadź nazwę nowego ustawienia wpisz _ config.trimon_minimize _ i ustaw jego wartość ( w oknie _ Wprowadź wartość nowego ustawienia _ ) na _ true _.

Gdy okno Firefoksa zostaje zminimalizowane, system odeśle przeglądarkę do pamięci wirtualnej, zwiększając dostępne zasoby pamięci fizycznej na potrzeby innych programów.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)