Jeszcze HD DVD nie umarło...

Jeszcze HD DVD nie umarło...

Jeszcze HD DVD nie umarło...
07.01.2008 13:00, aktualizacja: 07.01.2008 13:55

...tak przynamniej przekonują przedstawiciele koncernu Toshiba, głównego zwolennika formatu HD DVD. Deklaracja ta jest następstwem decyzji wytwórni Warner o porzuceniu wsparcia tej technologii na rzecz konkurencyjnego formatu Blu-ray. Sytuacja HD DVD stała się jednak poważna i szefostwo japońskiego giganta zdaje się raczej robić dobrą minę do złej gry.

Warner Bros. było jedynym liczącym się studiem wydającym filmy w obu konkurencyjnych formatach HD. Po rezygnacji ze wsparcia HD DVD, w obozie firm popierających ten format pozostały tylko trzy duże wytwórnie - Paramount Pictures, Universal Studios i Weinstein Company.

"Nadal jesteśmy pewni, że HD DVD to format najlepiej odpowiadający potrzebom konsumentów", powiedział Akio Ozaka, szef Toshiba America Consumer Products, na zorganizowanej podczas targów CES w Las Vegas konferencji prasowej. Wyraził on jednocześnie zdumienie decyzją podjętą przez Warnera - "Jesteśmy szczególnie zaskoczeni tym, że decyzja ta została podjęta na przekór coraz większemu udziałowi HD DVD w rynku w Stanach Zjednoczonych i w innych regionach."

Jodi Sally, wiceprezes TACP ds. marketingu produktów audio-wideo, zwierzyła się: "Możecie sobie wyobrazić, że to dla mnie trudny dzień. Trudno mi czytać wszystkie te doniesienia o śmierci HD DVD. Jasne jest, że wydarzenia ostatnich dni doprowadziły was do takich wniosków, ale naszą śmierć ogłaszano też wcześniej."

Przedstawicielom koncernu może być trudno przekonać do swego zdania znawców rynku, ekspertów branżowych oraz użytkowników śledzących przebieg tzw. wojny formatów. Posunięcie Warnera do tego stopnia wstrząsnęło stowarzyszeniem HD DVD Promotion Group, że jego członkowie odwołali konferencję prasową, do której miało dojść w trakcie targów. Złe wieści dla Toshiby mogą jednak oznaczać dobre wiadomości dla użytkowników - przejrzystość na rynku i stabilizację cen. Nierozstrzygnięta rywalizacja pomiędzy HD DVD a Blu-ray nadal jest decydującą przeszkodą w kupnie odtwarzacza wideo nowej generacji.

Czytaj także:
Warner porzuca HD DVD - przełom w "wojnie formatów"? - http://www.pcworld.pl/news/135622.html

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)