Jesteś za zielenią w mieście? Latem drzewa mogą wzmagać zanieczyszczenie

Jesteś za zielenią w mieście? Latem drzewa mogą wzmagać zanieczyszczenie

Jesteś za zielenią w mieście? Latem drzewa mogą wzmagać zanieczyszczenie
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY | Alfred Hutter/Flickr
Adam Bednarek
25.05.2017 16:09

Z badań wynika, że latem drzewa w mieście mogą przyczynić się do wzrostu zanieczyszczenia.

- Już od dawna mówi się o tym, że roślinność miejska w połączeniu z emisjami antropogenicznymi przyczynia się do produkcji ozonu i innych cząstek stałych. Proces ten nasila się wraz ze wzrostem temperatury i może powodować poważne problemy z jakością powietrza na gęsto zaludnionych obszarach podczas fal upałów - wyjaśnia autorka badania, dr Galina Churkina, cytowana przez PAP.

To dlatego, że drzewa oraz inne rośliny uwalniają lotne związki organiczne (VOC). Te zaś mogą oddziaływać z innymi substancjami i powodować zanieczyszczenie powietrza. Im cieplej, tym więcej VOC uwalniają drzewa.

Naukowcy przeprowadzili badania. Jedno latem 2006 roku, kiedy odnotowano bardzo silne upały, a drugie osiem lat później, gdy “temperatury były bardziej typowe”. Okazało się, że w wyjątkowo gorące dni związki organiczne z zieleni miejskiej przyczyniły się do powstania około 60 proc. całego ozonu przygruntowego.

Oczywiście to nie oznacza, że drzew w miastach nie należy sadzić lub wręcz powinno się je wycinać. Autorzy badania wskazują, że samo postawienie na ekologię nie wystarczy - w tego typu kampaniach powinno się postulować za ograniczeniem ruchu pojazdów. Samochody są głównym źródłem tlenków azotu, przyczyniającym się do tworzenia ozonu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)