Jesteś studentem? Możesz pojechać do Chin i zdobyć wiedzę. Za darmo!

Jesteś studentem? Możesz pojechać do Chin i zdobyć wiedzę. Za darmo!

Jesteś studentem? Możesz pojechać do Chin i zdobyć wiedzę. Za darmo!
15.10.2015 14:39, aktualizacja: 16.10.2015 09:03

Życie studenta nie jest proste. Mnóstwo zajęć, ogrom wiedzy do przyswojenia, a do tego spora konkurencja na rynku pracy. Aby na nim zaistnieć i zwiększyć swoje szanse zarówno na studiach, jak i podczas poszukiwania pracy warto brać udział w różnych programach studenckich. Jednym z najlepszych programów tego typu jest prowadzony przez firmę Huawei program o nazwie "Seeds for the future". Skierowany jest on do studentów uczelni technicznych, dzięki czemu mogą oni wziąć udział w ekscytującej przygodzie związanej z wyjazdem do Chin. Podczas takiego wyjazdu studenci poznają nie tylko kulturę tego kraju i jego zabytki, ale przede wszystkim mają możliwość zdobycia ogromu wiedzy z zakresu technologii teleinformatycznych (ICT) od światowej klasy inżynierów i specjalistów pracujących dla Huawei.

Wirtualna Polska i jej dział Technologiczny wspiera program. Śledziliśmy losy studentów poprzedniej edycji programu (szykujcie się na nową edycję już na wiosnę!) od momentu przystąpienia do pierwszych zadań konkursowych, po fascynujące warsztaty z kultury Chin w Pekinie, aż po ekscytujące zajęcia w laboratoriach Huawei w Shenzhen. O samym pobycie studentów w Chinach pisaliśmy w materiale "Seeds for the Future - jeden z najlepszych programów dla studentów powtarzał, że udział w programie to dla nich ogromna szansa. Szansa na skończenie studiów ze znacznie lepszymi ocenami, szansa na wypromowanie własnej uczelni, ale także szansa na znalezienie znacznie lepszej pracy. O dziwo, w przeciwieństwie do wielu zajęć
odbywanych na uczelniach w Polsce, w Chinach nikt nie musiał „gonić” studentów do nauki – sposób podawania wiedzy jak i tematyka przyciągała ich jak magnes. Wiedza ekspertów z Huawei nie jest wiedzą czysto teoretyczną, dzięki czemu nasi żacy poznawali świat rozwiązań ICT na realnych przykładach i działających rozwiązaniach.

Obraz

Zobaczcie, jak w telegraficznym skrócie wyglądał pobyt polskich studentów w Chinach:

Jak widać, program to wiele różnych doświadczeń, możliwość poznania i technologii, i kraju. Przeczytajcie co o udziale w programie powiedzieli sami studenci:

Czego nauczyłaś się dzięki programowi „Seeds for the Future” ?

Katarzyna Kamila Witkowska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego odpowiada: „Program SFTF pokazał mi jak różnice międzykulturowe potrafią przełożyć się na wspólne, genialne pomysły. Firmę Huawei tworzą ludzie z różnych regionów na świecie, podobnie było z uczestnikami tegorocznej edycji SFTF. Nasz kraj był razem w grupie z Pakistańczykami i Japończykami. Współpraca z nimi pozwoliła mi spojrzeć inaczej nie tylko na zagadnienia związane z telekomunikacją, ale również z kulturą zarówno pakistańską, japońską jak i chińską. Odmienność nie dzieli, odmienność zmusza do szukania wspólnych, kreatywnych rozwiązań, które będą odpowiadały każdej z zaangażowanych stron.”

Obraz

Na takie samo pytanie Piotr Włodarczyk z Politechniki Warszawskiej odpowiedział: „Dzięki programowi „Seeds for the Future”. miałem przede wszystkim możliwość poznania, zupełnie odmiennej od europejskiej, kultury Chin. Nauczyłem się również podstawowych zwrotów języku Chińskim pozwalających na prostą komunikację w codziennych sytuacjach. Poza częścią kulturową programu uczestnictwo w wykładach i warsztatach technicznych pozwoliło mi na lepsze poznanie zagadnień technicznych związanych z sieciami komórkowymi 3G i 4G. Zdobyłem również wiedzę dotyczącą sposobu konfiguracji i organizacji połączeń usług użytkownika końcowego, takich jak VoIP, IPTV, HSI, za pomocą sieci światłowodowej (GPON), pozwalającej na uzyskanie dużych przepustowości oraz większego zasięgu transmisji niż w przypadku innego rodzaju sieci przewodowych.”

Obraz

Tomasz Żentara z Wojskowej Akademii Technicznej mówi „Cały wyjazd do Chin był bardzo dobrze zorganizowany. Podczas pierwszego tygodnia w Pekinie mieliśmy okazję poznać m.in. podstawy języka chińskiego. Stereotypy mówiące, że język jest wyjątkowo trudny są nieprawdziwe. Drugą cześć wyjazdu spędziliśmy w Shenzhen. Pobyt w tym mieście połączony z warsztatami w centrali Huawei był dla mnie niezwykle cennym doświadczeniem. Przez pierwsze trzy dni braliśmy udział wykładach, kolejne dwa dni poświęcono wykorzystaniu wiedzy w praktyce. Poza tym, mieliśmy możliwość podpatrywania codziennej pracy inżynierów zatrudnionych w laboratoriach Huawei. „

Program to jedno, a przyszłość studentów to drugie. Czy widzą oni swoją przyszłość w sektorze ICT? Katarzyna Kamila Witkowska mówi wprost: „Pobyt w Huawei uzmysłowił mi jak szybko i prężnie rozwija się branża ICT. W Polsce również można zauważyć ten trend, jednak nie jest on prezentowany w tak dużej skali jak mogliśmy to zobaczyć w Shenzhen. Nie mam wątpliwości co do tego, że przyszłość leży w Internecie i technologiach mobilnych. Pobyt w Chinach utwierdził mnie w tym, że studia na kierunku informatycznym były dobrym wyborem. W swoim życiu stawiam przede wszystkim na rozwój i wiem, że praca w branży ICT jest w stanie mi go zapewnić. Tutaj nie ma stania w miejscu, trzeba iść do przodu i ulepszać wszystko co się da.”. Kamili wtóruje Damian Faustryjak „Systemami sieciowymi interesuje się już 5 lat, spełniłem swoje marzenie, poznałem ludzi którzy są specjalistami w tej dziedzinie, poznałem ich wizję i marzenia o przyszłości to wszystko bardzo było ciekawym przeżyciem.”

Jak zatem widać doroczny program Huawei to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy, ale także przeżycia wspaniałej przygody w międzynarodowym gronie. Koniecznie wystartujcie w jego kolejnej edycji!

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)