Jest zgoda Pentagonu. To będzie mózg polskiej obrony przeciwlotniczej
Jest oficjalna zgoda Departamentu Stanu USA. Polska będzie mogła kupić kluczowe elementy Zintegrowane Systemu Dowodzenia Walką (IBCS), co wiązać ma się z wydatkiem maksymalnie 4 mld dol.
12.09.2023 | aktual.: 12.09.2023 08:12
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce kolejnych elementów Zintegrowanego Systemu Dowodzenia Walką (IBCS) wchodzącego w skład obrony powietrznej - poinformowała w poniedziałek należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA). Wartość sprzętu wyceniono na maksymalnie 4 mld dol.
Mózg polskiej obrotny przeciwlotniczej
Jak podała agencja, Departament Stanu wyraził zgodę na potencjalną sprzedaż Polsce pakietu obejmującego m.in. 93 stanowiska dowodzenia i kierowania walką EOC (Engagement Operation Centers) i 175 radiolinii zintegrowanej sieci kierowania ogniem IFCN (Integrated Fire Control Network).
EOC to kontenerowa centrala, składająca się z trzech elementów:
- C-OPS (Current Operations IBCS EOC) odpowiada za monitorowanie trwających operacji własnych jednostek;
- E-OPS (Engagement Operations IBCS EOC) odpowiada za wychwytywanie zagrożeń;
- F-OPS (Future Operations IBCS EOC) odpowiada za planowanie działań w przyszłości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z kolei IFCN to zintegrowana sieć kontroli ognia, koordynująca działanie rozproszonych jednostek. Wraz ze stanowiskami EOC umożliwia utrzymanie łączności głosowej i wizyjnej, a także transmisji danych innego rodzaju.
EOC i IFCN to kluczowe elementy systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, który Polska wybrała w ramach programu WISŁA i w ramach którego Polska kupiła pociski i wyrzutnie Patriot.
Jest to też kolejny krok w kierunku budowy tego systemu po tym, jak w ubiegłym tygodniu Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło umowy na m.in. 12 radarów dookólnych LTAMDS, 48 wyrzutni systemu PATRIOT M903 oraz pociski rakietowe PAC-3 MSE.
System IBCS jest w stanie połączyć ze sobą różne sensory i efektory. Odpowiada za bezproblemową komunikację pomiędzy poszczególnymi elementami, a do tego umożliwia dowodzenie całością z jednego miejsca. To szczególnie istotne w kontekście obrony przeciwlotniczej, jako że umożliwia wyrzutniom zwalczaniem celów widzianych przez inne radary.