Jeśli nie nadążasz ze ścieraniem kurzu, to przynajmniej odsłoń okna. Dzięki temu nie zachorujesz

Jeśli nie nadążasz ze ścieraniem kurzu, to przynajmniej odsłoń okna. Dzięki temu nie zachorujesz

Jeśli nie nadążasz ze ścieraniem kurzu, to przynajmniej odsłoń okna. Dzięki temu nie zachorujesz
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Adam Bednarek
23.10.2018 09:25, aktualizacja: 23.10.2018 10:01

"Polacy są tak agresywni, a to dlatego, że nie ma słońca" - śpiewał kiedyś Kazik. Naukowcy mają inną wersję: ludzie mogą częściej chorować, bo nie mają dostępu słońca. Światło słoneczne wpadające do mieszkania zabija bakterie żyjące w kurzu.

Kurz w ciemnych pomieszczeniach zasiedlały mikroorganizmy ściśle spokrewnione z gatunkami, które wywołują choroby układu oddechowego. Nie było ich w tych miejscach, do których docierało światło słoneczne. Badanie przeprowadzili naukowcy z University of Oregon w Stanach Zjednoczonych, o czym pisze serwis Nauka w Polsce.

Naukowcy przez 90 dni monitorowali 11 pokoi, w których znajdował się kurz pobrany z domów. Zamontowano też trzy rodzaje okien: przepuszczające światło, przepuszczające promienie UV i nieprzepuszczające światła w ogóle. Najlepszy wynik osiągnęło pomieszczenie, do którego docierały promienie UV - jedynie 6,1 proc. bakterii w kurzu miało zdolność do namnażania się.

W pokojach przepuszczających światło rezultat wyniósł 6,8 proc., natomiast w przypadku ciemnych pomieszczeń - aż 12 proc. bakterii mogło się rozmnażać.

Na dodatek kurz w pokojach wystawionych na światło słoneczne miał mniej bakterii wywołujących choroby skóry.

Wniosek jest prosty: im więcej dobrze oświetlonych pomieszczeń w domach, szkołach czy biurach, tym większa szansa na zdrowe społeczeństwo. Niestety, nie jest to dobra wiadomość dla nas - właśnie wchodzimy w taki okres, gdzie słońca będzie nam bardzo brakować.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)