Jerzyki wylatują z gniazd. Jeśli znajdziesz jakiegoś na ziemi, koniecznie mu pomóż
Jerzyki to niezwykłe ptaki, które prawie całe swoje życie spędzają w powietrzu – rekordziści potrafią przetrwać bez lądowania… prawie 3 lata. Zdarza się jednak, że niektóre z nich, najczęściej młode, znajdą się na ziemi. Możemy im wtedy pomóc.
27.06.2020 | aktual.: 27.06.2020 12:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Fanpage "Ptaki w Polsce" pisze, że cechą charakterystyczną tych ptaków jest "budowa nóg". Chodzi o to, że o ile najczęściej ptaki mają skierowane dwa lub trzy palce do przodu, a pozostałe dwa lub jeden do tyłu, to u jerzyków ewolucja postąpiła zupełnie inaczej – wszystkie cztery palce mają skierowane do przodu.
Dlatego w przypadku znalezienia się tego ptaka na ziemi, nie jest on w stanie po niej chodzić.
Fanpage zaleca, że "jeśli znajdziemy tego ptaka na ziemi i jest on w dobrej kondycji, wystarczy unieść go na wyprostowanej dłoni (dziobem skierowanym w kierunku czubka palców), a on po chwili wzbije się do lotu".
Nie należy za to zostawiać tego ptaka na ziemi, ponieważ młode jerzyki po opuszczeniu gniazda nie są już karmione przez dorosłe jerzyki. Nie można go oczywiście także podrzucać.
Warto zwrócić uwagę na to, że "w pełni wyrośnięty i gotowy do wypuszczenia jerzyk powinien mieć lotki (pióra skrzydeł) wystające poza sterówki (pióra ogona) min. 3 cm".
Jerzyki – wyjątkowe ptaki, które musimy chronić
Jerzyki są wyjątkowe nie tylko ze względu na swoją budowę. Po pierwsze jeden jerzyk – według danych Dyrekcji Ochrony Środowiska – potrafi w jeden dzień upolować nawet 20 tys. komarów much i meszek.
Po drugie jerzyki prawie całe swoje życie spędzają w powietrzu. Niektóre osobniki nie przerywają latania nawet przez 3 lata.