Trwa ładowanie...
d4k8jjq

Jerzyki wylatują z gniazd. Jeśli znajdziesz jakiegoś na ziemi, koniecznie mu pomóż

Jerzyki to niezwykłe ptaki, które prawie całe swoje życie spędzają w powietrzu – rekordziści potrafią przetrwać bez lądowania… prawie 3 lata. Zdarza się jednak, że niektóre z nich, najczęściej młode, znajdą się na ziemi. Możemy im wtedy pomóc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jerzyki w budce.
Jerzyki w budce. (YouTube.com)
d4k8jjq

Fanpage "Ptaki w Polsce" pisze, że cechą charakterystyczną tych ptaków jest "budowa nóg". Chodzi o to, że o ile najczęściej ptaki mają skierowane dwa lub trzy palce do przodu, a pozostałe dwa lub jeden do tyłu, to u jerzyków ewolucja postąpiła zupełnie inaczej – wszystkie cztery palce mają skierowane do przodu.

Dlatego w przypadku znalezienia się tego ptaka na ziemi, nie jest on w stanie po niej chodzić.

Fanpage zaleca, że "jeśli znajdziemy tego ptaka na ziemi i jest on w dobrej kondycji, wystarczy unieść go na wyprostowanej dłoni (dziobem skierowanym w kierunku czubka palców), a on po chwili wzbije się do lotu".

d4k8jjq

Czytaj też: Jerzyk - ptak, który prawie nie ląduje. Architekci z Wrocławia budują dla niego gniazda

Nie należy za to zostawiać tego ptaka na ziemi, ponieważ młode jerzyki po opuszczeniu gniazda nie są już karmione przez dorosłe jerzyki. Nie można go oczywiście także podrzucać.

Warto zwrócić uwagę na to, że "w pełni wyrośnięty i gotowy do wypuszczenia jerzyk powinien mieć lotki (pióra skrzydeł) wystające poza sterówki (pióra ogona) min. 3 cm".

d4k8jjq

Jerzyki – wyjątkowe ptaki, które musimy chronić

Jerzyki są wyjątkowe nie tylko ze względu na swoją budowę. Po pierwsze jeden jerzyk – według danych Dyrekcji Ochrony Środowiska – potrafi w jeden dzień upolować nawet 20 tys. komarów much i meszek.

Po drugie jerzyki prawie całe swoje życie spędzają w powietrzu. Niektóre osobniki nie przerywają latania nawet przez 3 lata.

Czytaj też: Jerzyki: superbohaterowie Polaków. Jak im pomagać, żeby nie zaszkodzić?

d4k8jjq

Podziel się opinią

Share
d4k8jjq
d4k8jjq
Więcej tematów