Jedziesz na urlop? Pamiętaj o wirusach

Jedziesz na urlop? Pamiętaj o wirusach

Jedziesz na urlop? Pamiętaj o wirusach
20.07.2007 19:00, aktualizacja: 23.07.2007 08:57

Wybierasz się na południe Europy lub do Meksyku? Jeżeli zabierasz ze sobą komputer, musisz pamiętać, żeby dobrze go zabezpieczyć, bo oprócz pamiątek z wakacji możesz przywieźć pakiet wirusów.

Statystyki firm antywirusowych pokazują, że w takich krajach jak Francja, Włochy czy Hiszpania użytkownicy komputerów są dużo bardziej narażeni na infekcję ze strony szkodliwego oprogramowania, niż w Polsce. Niedawno pisaliśmy na temat wakacji i wirusów. Więcej możesz przeczytać w materiale Wakacyjne zagrożenia wirusowe - http://www.idg.pl/news/117214/wakacyjne.zagrozenia.wirusowe.html

Obraz
© Kraje europejskie o największej ilości szkodliwego oprogramowania wg Panda Software

_ "Turyści wybierający się w egzotyczne kraje szczepią się przeciwko występującym tam chorobom. My zalecamy podobne praktyki w stosunku do przenośnego komputera, który chcemy zabrać w podróż" _ - radzi Piotr Walas, dyrektor techniczny firmy Panda Software Polska. _ "Cyberprzestępcy liczą nie tylko na wakacyjne uśpienie czujności internautów, ale także na to, że wśród wielu wakacyjnych wydatków drobna kwota, która zniknie z konta nie zostanie nawet zauważona. Świadczy o tym zwiększona aktywność zagrożeń mających na celu uzyskanie korzyści finansowych" _ - dodaje Walas.Oto kilka porad, które warto sobie wziąć do serca nie tylko w trakcie urlopu:

- zainstalować i zaktualizować program antywirusowy;
- wykonać dodatkowe skanowanie darmowym narzędziem online, szczególnie przed wejściem na stronę banku internetowego;
- zainstalować, włączyć i sprawdzić ustawienia osobistego firewalla;
- podczas łączenia się z Internetem w miejscach publicznych wyłączyć udostępnianie plików Windows;
- wyłączyć nieużywane w danej chwili radiowe interfejsy sieciowe, np. Bluetooth;
- zachować zdrowy rozsądek i podstawowe reguły bezpiecznego korzystania z Internetu ), tzn. nie otwierać nieznanych załączników, nie odpowiadać na mailowe prośby banku o potwierdzenie danych osobowych, itp.

Zobacz także nasz dział poświęcony bezpieczeństwu - http://bezpieczenstwo.idg.pl/ oraz programom antywirusowym - http://www.idg.pl/ftp/kategoria/pc_2/bezpieczenstwo/antywirusy.html.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)