Jedna z gwiazd straciła 150 tysięcy złotych. Anna Lewandowska ostrzega

Jedna z gwiazd straciła 150 tysięcy złotych. Anna Lewandowska ostrzega

Anna Lewandowska
Anna Lewandowska
Źródło zdjęć: © Instagram | Instagram
26.02.2021 06:56

Oszuści próbują wyłudzać pieniądze od gwiazd i celebrytów. "Odebrałam dzisiaj telefon od oszustów próbujących wyłudzić dane i pieniądze", ostrzega Anna Lewandowska. Policja przestrzega, że podobnych przypadków jest więcej.

Oszuści bardzo często podszywają się pod policjantów, dzwoniąc i próbując wyłudzić dane i pieniądze od swoich ofiar. Niestety mimo częstych ostrzeżeń, wciąż wiele osób pada ofiarami przekrętu. Zdarza się to nawet gwiazdom, chociaż Anna Lewandowska wykazała się rozsądkiem:

- Odebrałam dzisiaj telefon od oszustów próbujących wyłudzić dane i pieniądze. Podobna sytuacja dotknęła moich znajomych, dlatego proszę, bądźcie ostrożni. Nie podawajcie żadnych danych osobom podającym się za policję czy prokuraturę przez telefon - przestrzega Anna Lewandowska.

Podobnych ostrzeżeń pojawiło się więcej na Instagramie. Lara Gessler również przestrzegała swoich obserwatorów przed podobnymi oszustwami:

- Próbowano mnie oszukać przez telefon. Pan się podał za policjanta, legitymował się, mówił, że jeśli mu nie wierzę mogę wcisnąć "gwiazdkę", a później 112 i się połączę z policją (…) mówił, że jest z komendy przy Wilczej (w Warszawie - red.), ja mu powiedziałam, że akurat jestem obok i mogę wpaść. Pan absolutnie się nie dawał przekonać, mówił, że to trzeba w tej chwili, bo mam telefon na podsłuchu, ludzie mnie obserwują i próbują mi się włamać na konto. Ja się nie dałam nabrać - napisała córka słynnej restauratorki. 

Prezenterka Agnieszka Hyży przyznała, że do niej również dzwoniono i to znacznie wcześniej niż do Lewandowskiej czy Gessler. Zwróciła uwagę, po rozmowie z innymi osobami, że oszuści dzwonią do celebrytów co najmniej od zeszłego tygodnia, ale nikt nie ma pojęcia, skąd oszuści mogą mieć ich numery. 

Zobacz: 10 porad bezpiecznego korzystania z internetu [Wideo]

Jedna gwiazda straciła 150 tys. zł

Jak ustalił PAP, jedna z gwiazd serialu "Zawsze Warto" straciła 150 tys. złotych w wyniku oszustwa i dodatkowo pod jej kątem padły groźby karalne. W rozmowie z PAP, jeden z policjantów określił, że gwiazda padła ofiarą "wyjątkowo perfidnego" oszustwa: 

- Oszust dzwoni, podaje się za policjanta. Mówi, że pieniądze na koncie osoby, z którą się kontaktuje, są zagrożone i w wyniku ataku hakerskiego mogą zostać skradzione. Ofiara jest instruowana, że ma przelać pieniądze na wskazany numer konta, a jako odbiorcę wpisać własne dane. Ma to być rodzaj depozytu, chroniący oszczędności przed złodziejami.

Policja zwraca uwagę, że przestępcy na cel wzięli tym razem osoby w wieku 20-40 lat. Zdaniem podkom. Rafała Retmaniaka z wydziału prasowego Komendy Stołecznej Policji, zmiana strategii wynika ze skutecznej kampanii profilaktycznej wśród seniorów. 

- Ponieważ ofiarami tych ostatnich przestępstw są osoby młodsze, które potrafią sprawnie posługiwać się telefonem komórkowym, zachęcamy o nagrywanie takich rozmów i zgłaszanie zawiadomień na policję nie tylko w przypadku dokonania przestępstwa, ale także usiłowania - powiedział Rafał Retmaniak.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)