Jeden z pierwszych komputerów Apple'a trafił na aukcję. Ma 42 lata i wciąż działa

Jeden z pierwszych komputerów Apple'a trafił na aukcję. Ma 42 lata i wciąż działa
Źródło zdjęć: © RR auction
Arkadiusz Stando

27.08.2018 09:16, aktual.: 27.08.2018 10:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na aukcję trafiło wyjątkowe urządzenie. To model jednego z 200 pierwszych komputerów firmy Apple. Za taką maszynę koneserzy są w stanie zapłacić krocie. Za równowartość Apple-1 można zbudować sobie dom.

Stare, wzbudzające uczucia nostalgii urządzenia potrafią osiągać niebotyczne kwoty na aukcjach. Nie tylko ze względu na wyjątkowy charakter, ale też jest ich po prostu mało. Apple-1 wyprodukowano zaledwie 200 sztuk, a do dziś, według szacunków pozostało ich zaledwie 60.

Teraz kolejny, rzadki oryginalny komputer Apple'a trafił na aukcję. Mimo, że na dzisiejsze standardy ta maszyna jest niczym z ery kamienia łupanego, to dziś osiąga ceny wyższe od nie jednej nieruchomości czy supersamochodu.

W przypadku wystawionego na aukcję w portalu RR Auctions komputera, cena może wyjątkowo wzrosnąć. Jak twierdzi aktualny właściciel, sprzęt wciąż działa bez zarzutu. W dodatku posiada zachowane wszystkie oryginalne części. W czerwcu 2018 roku został sprawdzony przez eksperta od komputerów Apple-1 Coreya Cohena.

W aukcji sprzedawca wspomina wszystkim zainteresowanym, że jest w stanie przesłać wideo z nagraniem udowadniającym działanie sprzętu. Według dokumentacji Cohena, sprzęt działał bez zarzutu przez około 8 godzin podczas testu. Ogólny stan urządzenia ocenił jako 8,5/10. Poniżej wideo przedstawiające działanie innego Apple-1.

RR Auctions wycenia maszynę na około 300 tysięcy dolarów, czyli ponad 1,1 miliona zł. Cena wywoławcza to 50 tys. dolarów. Aukcja ma potrwać do 28 września. Eksponat został zakupiony w sieci sklepów "Byte Shop", która jako pierwsza wprowadziła Apple-1 do swojej oferty. Natomiast komputer wyprodukowano i sprzedano w 1976 roku. Apple-1 sprzedawano za dosyć specyficzną cenę - 666,66 $.

Kilka lat temu pracownik firmy recyklingowej natrafił na takie samo urządzenie w... śmietniku. Komputer, który Amerykanka uznała za śmieć, sprzedano później za ponad 200 tysięcy dolarów. Amerykanie znajdują takie maszyny w starych garażach, na strychach czy w piwnicach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (91)
Zobacz także