Trwa ładowanie...
d1816dx

Jeden psi rok nie oznacza siedmiu ludzkich. Naukowcy obalili dotychczasową wiedzę

Naukowcy, którzy przeprowadzili badania nad labradorami sugerują, że szczenięta starzeją się znacznie szybciej, od dorosłych osobników. Nie można więc mówić, że jeden rok dla najlepszego przyjaciela człowieka oznacza tyle, co dla nas siedem lat.
Share
Roczny szczeniak w rzeczywistości jest "30-latkiem"
Roczny szczeniak w rzeczywistości jest "30-latkiem" Źródło: Pixabay
d1816dx

Od lat mawia się, że aby obliczyć wiek psa i przyrównać go do ludzkiego, należy pomnożyć jego lata razy siedem. U kotów mnoży się je razy pięć. Jako ludzkość przywykliśmy w to wierzyć. Ale czy badania które dały nam powód myśleć w ten sposób, były przeprowadzone w odpowiedni sposób? Wygląda na to, że nie do końca.

Najnowsze badania naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, opisane w czasopiśmie medycznym Cell Systems, sugerują co innego. Na podstawie badań DNA labradorów uczeni stwierdzili, że komórki szczeniąt starzeją się znacznie szybciej niż u dorosłych psów. Wygląda na to, że u tych zwierząt, okres starzenia dzieli się na kilka określonych kamieni milowych.

Jeden psi rok nie jest równoważny z siedmioma latami człowieka - byliśmy w błędzie

Na podstawie odkrycia naukowców wyliczono, że jednoroczny szczeniak ma w rzeczywistości około 30 "ludzkich lat". Wyniki opierają się na danych genetycznych pochodzących z grupy blisko 100 labradorów, od szczeniąt po starsze zwierzęta. Wraz z upływem czasu, tempo starzenia się u psów w porównaniu z ludzkim, po prostu zwalnia.

d1816dx

Zobacz też: Psy jak nastolatki. Naukowcy potwierdzają: czworonogi też przechodzą okres buntu

Odkrycia sugerują, że jednoroczny pies miałby około 30 ludzkich lat, podczas gdy w wieku czterech lat miałby około 54 lat, a do 14 roku życia byłby na równi z 70-75 latkami. Badania zespołu z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego muszą zostać potwierdzone na innych rasach psów. Naukowcy sądzą jednak, że kolejne eksperymenty wykażą to samo.

Zobacz też: Koty znają swoje imiona. Po prostu mają nas gdzieś

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1816dx

Podziel się opinią

Share
d1816dx
d1816dx
Więcej tematów