Jeden psi rok nie oznacza siedmiu ludzkich. Naukowcy obalili dotychczasową wiedzę
Naukowcy, którzy przeprowadzili badania nad labradorami sugerują, że szczenięta starzeją się znacznie szybciej, od dorosłych osobników. Nie można więc mówić, że jeden rok dla najlepszego przyjaciela człowieka oznacza tyle, co dla nas siedem lat.
Od lat mawia się, że aby obliczyć wiek psa i przyrównać go do ludzkiego, należy pomnożyć jego lata razy siedem. U kotów mnoży się je razy pięć. Jako ludzkość przywykliśmy w to wierzyć. Ale czy badania które dały nam powód myśleć w ten sposób, były przeprowadzone w odpowiedni sposób? Wygląda na to, że nie do końca.
Najnowsze badania naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, opisane w czasopiśmie medycznym Cell Systems, sugerują co innego. Na podstawie badań DNA labradorów uczeni stwierdzili, że komórki szczeniąt starzeją się znacznie szybciej niż u dorosłych psów. Wygląda na to, że u tych zwierząt, okres starzenia dzieli się na kilka określonych kamieni milowych.
Jeden psi rok nie jest równoważny z siedmioma latami człowieka - byliśmy w błędzie
Na podstawie odkrycia naukowców wyliczono, że jednoroczny szczeniak ma w rzeczywistości około 30 "ludzkich lat". Wyniki opierają się na danych genetycznych pochodzących z grupy blisko 100 labradorów, od szczeniąt po starsze zwierzęta. Wraz z upływem czasu, tempo starzenia się u psów w porównaniu z ludzkim, po prostu zwalnia.
Odkrycia sugerują, że jednoroczny pies miałby około 30 ludzkich lat, podczas gdy w wieku czterech lat miałby około 54 lat, a do 14 roku życia byłby na równi z 70-75 latkami. Badania zespołu z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego muszą zostać potwierdzone na innych rasach psów. Naukowcy sądzą jednak, że kolejne eksperymenty wykażą to samo.