Jaworzno wymienia w szkołach Windows'a na Linuksa

Władze Jaworzna (Śląskie), aby zaoszczędzić, wymienią w szkolnych pracowniach komputerowych na swym terenie system operacyjny. Dotychczasowy popularny system komercyjny zostanie tam zastąpiony przez darmowy Linux.

Jaworzno wymienia w szkołach Windows'a na Linuksa
Źródło zdjęć: © IDG

"Dzięki temu samorząd zaoszczędzi kilka milionów złotych, które musiałby przeznaczyć na modernizację szkolnych pracowni" - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik jaworznickiego magistratu Marcin Marzyński. Zapewnił, że to pierwsza tak kompleksowa wymiana systemu dokonywana przez samorząd w szkołach.

"Jaworzno jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się zastosować bezpłatny system operacyjny we wszystkich placówkach oświatowych. Choć w skali kraju to pewne novum, w skali Europy czy świata - już nic dziwnego. W Brazylii, obok szkolnictwa, cała administracja państwowa i lokalna oparta jest na Linuksie" - wskazał rzecznik.

Wyjaśnił, że decyzja władz Jaworzna wynika z kalkulacji. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz zaleceniami Unii Europejskiej, do września 201. r. wszystkie szkolne pracownie komputerowe powinny bowiem zostać zmodernizowane tak, by przy jednym stanowisku zasiadał jeden uczeń.
Przy zachowaniu dotychczasowego systemu operacyjnego oznaczałoby to konieczność wymiany wielu już działających oraz zakup dodatkowych komputerów wraz z licencjonowanym oprogramowaniem. Według wstępnych szacunków, taki zabieg kosztowałby jaworznicki samorząd ok. 3,5 mln zł.

Wprowadzenie Linuksa ma obniżyć koszty modernizacji pracowni o około 2,4 mln zł - przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich standardów nauczania. Ponieważ Linux może wydajnie pracować na starszych - już od dawna używanych komputerach - miasto nie poniesie kosztów licencji, będzie musiało też kupić znacznie mniej nowych maszyn.

"Dzięki temu prawie wszystkie szkolne pecety będą mogły pracować do czasu ich śmierci technologicznej, czyli do fizycznego zniszczenia" - wskazał jeden z miejskich informatyków Maciej Bąk. Jak dodał, zgodnie z planami w każdej szkole stanie co najmniej jeden wspólny serwer dla wszystkich stanowisk komputerowych, a te będą pracowały jako terminale.

Takie rozwiązanie ograniczy koszty oraz ułatwi pracę nauczycielom. Nie będzie bowiem trzeba instalować tego samego programu na wielu komputerach - wystarczy zrobić to tylko raz, na serwerze. Władze miasta zdając sobie przy tym sprawę, że nie wszyscy nauczyciele znają Linuksa, już przygotowują się do niezbędnych szkoleń.

W maju i czerwcu dyrektorom i nauczycielom informatyki z jaworznickich szkół przedstawiono szczegóły proponowanych zmian: zestawienia kosztów, doświadczenia innych krajów i efekty pracy tych nauczycieli z Jaworzna, którzy od lat uczą na Linuksie. Z przeprowadzonej ankiety wynika, że tylko dwie szkoły nie chcą na razie zmieniać systemu.

Wymiana tegoż będzie postępować etapami - pierwszych kilkanaście szkół rozpocznie pracę na Linuksie od września tego roku, pozostałe zaczną korzystać z niego w kolejnym roku szkolnym. Na szkolnych komputerach instalowane będą dwie tzw. dystrybucje Linuksa: openSUSE oraz Ubuntu.

W opinii prezesa Jaworznickiej Grupy Użytkowników Linuksa JLUG, byłego nauczyciela Borisa Kleidera, decyzja miasta to trafne posunięcie. Za sam system i wiele towarzyszących mu aplikacji nie trzeba bowiem płacić, w systemie tym nie ma wirusów, może być także używany równocześnie z innym systemem, nawet bez konieczności instalacji na dysku.

Marzyński podkreślił natomiast, że miasto wymieniając system w szkołach na darmowy, czerpie tu z wielu sprawdzonych już wzorców. Podobnie działania - choć na mniejszą skalę niż w Brazylii - od lat mają miejsce m.in. w Hiszpanii, Włoszech, Norwegii, Japonii, Indiach, Francji i Niemczech, Rosji, Szwajcarii, RPA czy Tajlandii.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)