Jaskinia Wielka Śnieżna. Trwa akcja TOPR. Ratownicy są coraz bliżej

Jaskinia Wielka Śnieżna. Trwa akcja TOPR. Ratownicy są coraz bliżej

Jaskinia Wielka Śnieżna. Trwa akcja TOPR. Ratownicy są coraz bliżej
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
22.08.2019 10:11

Trwa szósty dzień akcji poszukiwawczo-ratunkowej w jaskini Wielka Śnieżna w Tatrach. Wciąż nie ma kontaktu z uwięzionymi grotołazami. W czwartek do jaskini przetransportowano kolejną grupę ratowników i pirotechników. Jak podaje IAR, ekipy są coraz bliżej miejsca, w którym mogą się znajdować zaginieni.

W czwartek rano do jaskini przetransportowano helikopterem TOPR kolejną grupę ratowników i pirotechników, którzy za pomocą ładunków wybuchowych mają poszerzyć ciasne korytarze. Chociaż nadal nie udało się nawiązać kontaktu z uwięzionymi grotołazami, to ekipa ratunkowa zbliżyła się do miejsca, w którym mogą się znajdować.

Trwa akcja poszukiwawcza

15 sierpnia do jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach weszło sześciu grotołazów. Dwóch z nich, dwa dni później zostało odciętych przez wodę, która zalała część korytarza. Uwięzieni zdołali nawiązać kontakt głosowy ze swoimi towarzyszami, którzy natychmiast zawiadomili ratowników.

Akcja poszukiwawczo-ratownicza trwa już szósty dzień. W środę pogoda spowolniła działania ratowników. Deszcz i niski pułap chmur nie pozwoliły na użycie śmigłowca podczas akcji ratunkowej. Ratownicy docierali do Doliny Małej Łąki samochodem terenowym, a następnie pieszo.

Jaskinia Wielka Śnieżna - najgłębsza jaskinia w Tatrach

Jaskinia Wielka Śnieżna jest najdłuższą i najgłębszą jaskinią w Tatrach. Długość jej korytarzy wynosi prawie 24 km. Nie wszystkie z nich zostały dokładnie zbadane. Jaskinia bogata jest w wąskie i skomplikowane korytarze i przesmyki. Jej mapkę można zobaczyć w tym artykule.

Chociaż Jaskinia Wielka Śnieżna jest najdłuższą w Polsce, nie jest jedyną niebezpieczną. Listę najdłuższych jaskiń można zobaczyć tutaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)