Trwa ładowanie...
d1w6vk4

Japonia. Przełom w medycynie. Po raz pierwszy w historii odtworzono rogówkę oka

Japończycy dokonali odtworzenia chorej rogówki oka. O tym niebywałym osiągnięciu poinformował 29 sierpnia Kohji Nishida z Uniwersytetu w Osace. Jego pacjentka była nosicielką choroby, powodującej utratę komórek macierzystych odtwarzających rogówkę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To wielki sukces dla japońskich naukowców
To wielki sukces dla japońskich naukowców (Science Photo Library)
d1w6vk4

Kohji Nishida, okulista z Uniwersytetu w Osace zdołał pokonać chorobę swojej pacjentki. Jej stan zdrowia powodował powolną utratę wzroku. Poprzez utratę komórek naprawiających rogówkę, kobieta widziała coraz bardziej rozmyte obrazy.

Aby wyleczyć swoją pacjentkę, Nishida wraz ze swoim zespołem stworzył warstwy komórek rogówki. Dokonanego tego za pomocą indukowanych pluripotencjalne komórek macierzystych, tak zwanych komórek iPS. Wyjaśnienie znajdziecie na dole artykułu.

Doktor Nishida po przeprowadzonej operacji wprowadzenia przeprogramowanych komórek rogówki stwierdził, że kobieta odzyskuje wzrok. Od miesiąca po przeszczepie sytuacja nadal się poprawia. Rogówka stale się odtwarza, a wzrok poprawia.

d1w6vk4

Obecnie podczas leczenia chorób rogówki stosuje się komórki pobrane od zmarłych dawców. Jednak nie jest to wystarczająco skuteczna praktyka. Na całym świecie, lista oczekujących na przeszczep stale rośnie. Jedynym sposobem na rozwiązanie tej sytuacji, jest praca nad komórkami iPS.

Japońskie ministerstwo zdrowia udzieliło Nishidzie pozwolenia na wypróbowanie swojego sposobu na czterech osobach. Lekarz planuje kolejną operację jeszcze w tym roku. Nishida ma ogromną nadzieję, że już za 5 lat, jego sposób leczenia będzie wykorzystywany publicznie.

Komórki iPS - wielki sukces japońskiego naukowca

Komórki iPS uzyskuje się (przykładowo) poprzez pobranie komórek somatycznych dorosłego człowieka. Następnie wymusza się oczekiwaną ekspresję genów w tych komórkach, czyli przekształca się je w innego typu komórki. Tak jak w tym przypadku - komórki rogówki. Brzmi jak science-fiction, ale Japończycy potrafią zdziałać podobne cuda już od 12 lat.

d1w6vk4

Twórcą komórek iPS jest japoński naukowiec Shin’ya Yamanaka. W 2012 roku został, wraz z Johnem Gurdonem, uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Właśnie za to odkrycie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1w6vk4

Podziel się opinią

Share
d1w6vk4
d1w6vk4
Więcej tematów