Japonia chce wybudować kosmiczną windę do roku 2050

Japonia chce wybudować kosmiczną windę do roku 2050
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

22.02.2012 15:56, aktual.: 23.02.2012 12:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Może zabrzmi to jak wyrwane z filmu science-fiction, ale japońska firma budowlana ogłosiła, że do roku 2050 zbuduje działającą windę kosmiczną. Gdzie jest komitet kolejkowy?

Obraz
© (fot. Gizmodo.pl)

Może zabrzmi to jak z filmu science-fiction, ale japońska firma budowlana ogłosiła, że do roku 2050 zbuduje działającą windę kosmiczną. Gdzie jest komitet kolejkowy?

Według "The Daily Yomiuri", przedsiębiorstwo budowlane Obayashi Corp ogłosiło, że zbuduje windę kosmiczną wynoszącą na wysokość 3. 000 kilometrów, poza satelitami, także kabiny pasażerskie. Oczywiście cały plan nie obejdzie się bez rozwoju technologii produkcji włókien z nanorurek węglowych. Obecny stan wiedzy pozwala teoretycznie na zbudowanie windy kosmicznej na ciałach o mniejszej grawitacji niż Ziemia, np. na Marsie lub na Księżycu.

Końcowa stacja ma znajdować się na orbicie geostacjonarnej i być osiągalna za pomocą wagoników pędzących 20. km/h. Co znowu nie jest tak wielką prędkością, zważywszy, że w takich warunkach podróż w górę zajęłaby prawie 8 dni.

O ile obliczenie czasu trwania podróży windą kosmiczną nie sprawia większego problemu, oszacowanie kosztów całego przedsięwzięcia już tak. Przedstawiciel Obayashi powiedział na ten temat tylko tyle.

_ Na chwilę obecną nie możemy oszacować kosztów całego projektu. Jednak będziemy się starali działać systematycznie, więc projekt nie zostanie jedynie na deskach kreślarskich. _

Zobaczymy. Pewne jest tylko jedno - koszty będą ogromne, ale jeśli faktycznie uda im się zbudować działającą windę kosmiczną, będzie to ogromny krok do przodu w dziedzinie podboju kosmosu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (187)