Japonia. 17-latek kupował uran w internecie

Japonia. 17‑latek kupował uran w internecie

Japonia. 17-latek kupował uran w internecie
Źródło zdjęć: © Getty Images
11.12.2019 09:26, aktualizacja: 11.12.2019 11:57

W Japonii zatrzymano trzy osoby w związku z podejrzeniami o handel uranem. Wśród nich jest 17-letni uczeń - informuje “Rzeczpospolita” za japońską agencją Kyodo.

Oprócz 17-latka policja zatrzymała także 61-letniego farmaceutę, który miał również kupować uran w sieci. Sprzedawcą uranu, z którym zatrzymani zawarli transakcję, jest 24-letni tymczasowy pracownik, mieszkający w prefekturze Nagano.

Według informacji tokijskiej policji podejrzany sprzedawał uran na aukcjach internetowych w serwisie Yahoo od października 2017 r. do stycznia roku następnego. Mężczyzna zeznał, że uran kupił wcześniej na amerykańskiej stronie internetowej.

Nie tylko uran, ale i ameryk

Za uran płacono kwoty w przedziale 5-30 tys. jenów (od 178 do 1069 zł). Był to materiał emitujący niewielkie ilości promieniowania. Sprzedawano go w szklanych fiolkach.

Wszyscy zatrzymani przyznali się do zarzutów i tłumaczyli, że kupowali uran z powodu… zainteresowania chemią. Dodatkowo przeciw handlarzowi toczy się jeszcze jedno postępowanie dotyczące handlu niedozwolonym surowcem. Tym razem chodzi o ameryk, który także jest promieniotwórczy.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte dzięki alarmowi agencji rządowej. Zawiadomiła ona służby, że w serwisie Yahoo oferowane jest kupno przedmiotu opisanego jako "uran 99,9%".

Źródło: Rp.pl, New York Post

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)