Bakteria, która pożera izotopy promieniotwórcze. To odkrycie może uratować środowisko

Bakteria, która pożera izotopy promieniotwórcze. To odkrycie może uratować środowisko

Bakteria, która pożera izotopy promieniotwórcze. To odkrycie może uratować środowisko
Źródło zdjęć: © iStock.com
Arkadiusz Stando
09.10.2018 14:33, aktualizacja: 09.10.2018 14:56

Naukowcy natrafili na dosyć niezwyczajną bakterię. Na zamkniętym składowisku odpadów radioaktywnych na Syberii zauważono mikroorganizmy zdolne do przyśpieszania rozkładu izotopów promieniotwórczych.

Badacze z moskiewskiego Instytutu Chemii Fizycznej im. Frumkina i Federalnego Centrum Badań Biotechnologii Rosyjskiej Akademii Nauk odizolowali bakterie mogące ratować środowisko przed ciężkimi odpadami promieniotwórczymi. Znaleziono je w jednym z największych na świecie wysypisk radioaktywnych substancji.

Głęboko na Syberii, w okolicach Siewierska znajduje się ogromne składowisko odpadów. Trafiają tam głównie substancje z kompleksu zakładów chemicznych na Syberii, zajmujących się między innymi przekształcaniem wzbogaconego uranu w paliwo jądrowe.

Według badań opublikowanych w rosyjskim czasopiśmie naukowym "Radioactive Waste", istnieją bakterie, będące w stanie przekształcać promieniotwórcze izotopy w ich mniej szkodliwe odmiany. W ten sposób będą w stanie ograniczać rozprzestrzenianie się wysoce szkodliwego promieniowania.

Naukowcy przyglądali się bliżej bakteriom w warunkach laboratoryjnych. Zauważyli wówczas, że w różnych warunkach te mikroorganizmy inaczej wpływają na szkodliwe izotopy. Można w ten sposób dostosować warunki tak, aby najszybciej rozkładać szkodliwe substancje.

Naukowcy twierdzą, że odkrycia te stanowią pierwszy krok w tworzeniu biogeochemicznej bariery dla radioaktywnych substancji. Dalszy rozwój badań może przynieść nam rozwiązanie dla bezpiecznego składowania chemicznych odpadów, bez szkód dla środowiska. Tego typu analizy naukowe prowadzi się już od lat 80 XX wieku. I nie bez powodu, bo naukowcy z całego świata sądzili, że procesy wytwarzane przez mikroorganizmy mogą mieć wpływ na rozkład środków chemicznych.

**Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)