Japończycy stworzyli potężny elektromagnes. Wyrwał drzwi laboratorium
Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego stworzyli potężny elektromagnes, którego uruchomienie wyrwało pancerne drzwi. Pole magnetyczne osiągnęło aż 1200 tesli. Japończycy uznają badanie za ogromny sukces i będą kontynuować.
02.10.2018 | aktual.: 11.02.2020 12:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co to jest elektromagnes?
Elektromagnes to rodzaj magnesu, składający się z drutu i cewki, w którym pole magnetyczne wytwarzane jest przez prąd elektryczny. Jest szeroko stosowany np. w silnikach, generatorach czy przekaźnikach. W przeciwieństwie do magnesu stałego wymaga ciągłego zasilania, aby działał. Ma to jednak tę zaletę, że łatwiej nim operować i kontrolować jego moc.
Japoński elektromagnes
Dla szybkiego porównania - najpotężniejszy magnes, jaki człowiek może napotkać w swoim życiu osiąga około 3 tesli. Znajdziemy je we wnętrzu urządzeń wykorzystywanych do badania metodą rezonansu magnetycznego. To nieporównywalna różnica mocy. Natomiast ostatni elektromagnes uznany za najpotężniejszy emitował 45 tesli.
Przekroczenie tysiąca tesli jest kamieniem milowym w dziedzinie inżynierii, który osiągnął zespół Shojiro Takeyama. Badania były prowadzone przez ostatnie dwie dekady.
Aby osiągnąć tak silne pole magnetyczne, zespół naukowców "pompował" megadżule energii do specjalnie zaprojektowanej cewki elektromagnetycznej, której wewnętrzna powłoka zapada się z prędkością 15 Mach (5 km/s). Kiedy do tego dochodzi, pole magnetyczne zostaje "ściśnięte", aż jego siła zwiększy się do maksimum.
Naukowcy twierdzą, że ich urządzenie może osiągnąć jeszcze silniejsze pole magnetyczne. Nawet do 1800 tesli. Jednak ze względów bezpieczeństwa na razie nie śpieszy im się z eksperymentem.
Historia zna już podobne przypadki wytwarzania tak silnego pola magnetycznego. Wspominał o nim Takeyama, w rozmowie z portalem LiveScience. W latach 1960-2001 amerykańscy i rosyjscy naukowcy prowadzili badania nad osiąganiem silnego pola magnetycznego. Umieszczali ładunki wybuchowe wokół elektromagnesów, aby je ścisnąć. Na krótką chwilę powstawało pole magnetyczne nawet do 2800 tesli.