Japończycy są o krok od zbudowania robota-opiekunki

Japończycy są o krok od zbudowania robota-opiekunki
Źródło zdjęć: © NEC

27.11.2009 10:15, aktual.: 27.11.2009 14:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowa wersja robota PaPeRo - japońskiego koncernu NEC - umie rozponać twarze nawet 30 osób i wykonuje do dwustu różnych operacji. Robot - o wysokości 38 centymetrów i wadze 6,5 kg - jest przeznaczony do spełniania roli sekretarki, pomocnika w domu albo niańki

Nowa wersja robota PaPeRo - japońskiego koncernu NEC - umie rozpoznać twarze nawet 30 osób i wykonuje do dwustu różnych operacji. Robot - o wysokości 38 centymetrów i wadze 6,5 kg - jest przeznaczony do spełniania roli sekretarki, pomocnika w domu albo niańki.

PaPeRo reaguje na określone polecenia głosowe i słowa. Wbudowany w niego jonowo-litowy blok zasilania zapewnia mu nieprzerwaną pracę przez 10. minut. Jeśli bateria wyładuje się, robot sam przestawia się na podładowanie, dokonywane automatycznie.

Koncern NEC zamierza oddawać PaPeRo w dzierżawę różnym placówkom medycznym i edukacyjnym na okres trzech lat. Eksploatacja robota będzie kosztować przyszłych użytkowników do 50. dolarów miesięcznie.

Nowość wzbudza duże zainteresowanie osób odwiedzających wielką międzynarodową wystawę osiągnięć w dziedzinie budowy robotów, która odbywa się obecnie w Tokio. W ekspozycji, która potrwa do 28 listopada, prezentowane są wyroby 192 firm z Japonii i 8 innych krajów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)