Trwa ładowanie...

Japończycy pokazali zdjęcia z elektrowni. Siedem lat po tragedii w Fukushimie

Minęło siedem lat, a elektrownia jądrowa Fukushima Daiichi jest wciąż śmiertelnie radioaktywna. Tokyo Electric Power Company przedstawiła nowe zdjęcia z wnętrza, pokazując jak postępują prace oczyszczania terenu.
Share
Do zakończenia prac jeszcze długa droga
Do zakończenia prac jeszcze długa drogaŹródło: flickr, Fot: Jun Teramoto
dpq71nn

Patrząc na zdjęcia można odczuć mieszane uczucia. Z jednej strony, firma TEPCO informuje, że większość szkód została spowodowana intensywnymi pożarami, które wciąż wybuchają od czasu do czasu. Z drugiej strony krajobraz ani trochę nie wygląda na oczyszczony. Nie należy do miejsc, w których chcielibyśmy przebywać.

    TEPCO
Źródło: TEPCO, Fot: International Research Institute for Nuclear Decommissioning

Odczyty wykonane w elektrowni pokazują, że reaktory wciąż emitują szalenie wysokie poziomy promieniowania. W lutym 2018 roku, drugi reaktor dawał odczyty nawet 530 siwertów na godzinę. Dla człowieka nawet jeden siwert może spowodować ostry zespół popromienny.

    TEPCO
Źródło: TEPCO, Fot: International Research Institute for Nuclear Decommissioning

Poziom promieniowania w Fukushimie jest więc zbyt wysoki, aby człowiek mógł wykonać te zdjęcia. Zostały zrobione 19 stycznia 2018 roku przez specjalną kamerę zamontowaną w opuszczonym reaktorze. TEPCO słynie z korzystania ze zdalnie sterowanych robotów. Jednak nawet najwytrzymalsze z nich nie są w stanie przetrwać tak silnego promieniowania. Ich limit to 1000 siwert, więc po dwóch godzinach pracy odmawiają posłuszeństwa.

    TEPCO
Źródło: TEPCO, Fot: International Research Institute for Nuclear Decommissioning

Władze Japonii wraz z firmą TEPCO wciąż zmagają się z naprawianiem szkód. Jednym z ich głównych problemów jest oczyszczenie elektrowni. Jest tam ponad milion ton napromieniowanej wody. Mieści się nie tylko w zbiornikach, ale też w terenach otaczających elektrownie, co utrudnia jej oczyszczenie. Proces może potrwać nawet 40 lat, i kosztować dziesiątki miliardów dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: iflscience / TEPCO

dpq71nn

Podziel się opinią

Share
dpq71nn
dpq71nn
Więcej tematów