Jan Szyszko nie żyje. Odszedł jeden z najbardziej kontrowersyjnych ministrów
09.10.2019 13:13, aktual.: 09.10.2019 14:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jan Szyszko zmarł w wieku 75 lat. Były minister środowiska i profesor nauk leśnych z polityką związany był od lat 80., jednak najbardziej zapamiętany zostanie z ostatniej kadencji Sejmu. Jego decyzje wzbudzały wiele kontrowersji.
Jan Szyszko odszedł w wieku 75 lat. O śmierci byłego ministra środowiska poinformował za pośrednictwem Twittera prezydent Andrzej Duda.
Profesor Jan Szyszko był leśnikiem i nauczycielem akademickim. W nadchodzących wyborach do parlamentu kandydował z okręgu 20, tzw. obwarzanka warszawskiego.
W latach 1997–1999 był ministrem ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka, w latach 2005–2007 został ministrem środowiska w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W latach 2015–2018 szef resortu środowiska w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego. Polityk był posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji.
Kontrowersje wokół Jana Szyszki
Chociaż były minister środowiska swoją karierę polityczną rozpoczął pod koniec lat 80., to opinii publicznej najbardziej zapadnie w pamięci ze swoich działań w mijającej kadencji Sejmu. Polityk podjął szereg kontrowersyjnych decyzji, które spotykały się z masową krytyką nie tylko ze strony opozycji, ale przede wszystkim środowisk pro-ekologicznych.
Do najbardziej krytykowanych decyzji ministra można zaliczyć:
- Zezwolenie na budowę Obwodnic Augustowa przez Dolinę Rospudy w wariancie bardziej szkodliwym dla środowiska naturalnego.
- Decyzja z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach, uchwalone przez Sejm podczas kryzysu sejmowego w Sali Kolumnowej. Zwiększyła ona uprawnienia właścicieli nieruchomości, na których rosną drzewa i krzewy, do ich usuwania. Ustawa, uchwalona w błyskawicznym tempie nie była konsultowana ze społeczeństwem,, co doprowadziło do nadmiernej wycinki drzew. Pod wpływem nacisków i protestów została ona zmieniona w maju 2017.
- Wprowadzenie masowej wycinki z użyciem ciężkiego sprzętu w Puszczy Białowieskiej.
- Zaproponowanie w 2017 roku zmian, które w ‘’szczególnych wypadkach” pozwalają na odstąpienie od ochrony gatunków i siedlisk w ramach unijnej sieci Natura 2000. Według szacunków Zbigniewa Karaczuna z Katedry Ochrony Środowiska SGGW przez kilka miesięcy obowiązywania ustawy z 2016 roku mogło zostać wyciętych 3 mln drzew.
Kontrowersyjny minister uzyskał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Lüneburgu za badania nad biegaczowatymi. Był także honorowym obywatelem Wielunia i Krościenka nad Dunajcem. W 2008 roku otrzymał nagrodę im. Ettore Majorany, przyznawaną m.in. przez Papieską Akademię Nauk.
Wspomnienia ministra Szyszki
W sieci nie brakuje wspomnień i dobrych słów na temat ministra. Profesora Szyszkę wspominają między innymi posłanka Krystyna Pawłowicz oraz Marek Jakubiak.