Jan Szyszko nie żyje. Odszedł jeden z najbardziej kontrowersyjnych ministrów

Jan Szyszko nie żyje. Odszedł jeden z najbardziej kontrowersyjnych ministrów
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy

09.10.2019 13:13, aktual.: 09.10.2019 14:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jan Szyszko zmarł w wieku 75 lat. Były minister środowiska i profesor nauk leśnych z polityką związany był od lat 80., jednak najbardziej zapamiętany zostanie z ostatniej kadencji Sejmu. Jego decyzje wzbudzały wiele kontrowersji.

Jan Szyszko odszedł w wieku 75 lat. O śmierci byłego ministra środowiska poinformował za pośrednictwem Twittera prezydent Andrzej Duda.

Profesor Jan Szyszko był leśnikiem i nauczycielem akademickim. W nadchodzących wyborach do parlamentu kandydował z okręgu 20, tzw. obwarzanka warszawskiego.

W latach 1997–1999 był ministrem ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka, w latach 2005–2007 został ministrem środowiska w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W latach 2015–2018 szef resortu środowiska w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego. Polityk był posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji.

Kontrowersje wokół Jana Szyszki

Chociaż były minister środowiska swoją karierę polityczną rozpoczął pod koniec lat 80., to opinii publicznej najbardziej zapadnie w pamięci ze swoich działań w mijającej kadencji Sejmu. Polityk podjął szereg kontrowersyjnych decyzji, które spotykały się z masową krytyką nie tylko ze strony opozycji, ale przede wszystkim środowisk pro-ekologicznych.

Do najbardziej krytykowanych decyzji ministra można zaliczyć:

  • Zezwolenie na budowę Obwodnic Augustowa przez Dolinę Rospudy w wariancie bardziej szkodliwym dla środowiska naturalnego.
  • Decyzja z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach, uchwalone przez Sejm podczas kryzysu sejmowego w Sali Kolumnowej. Zwiększyła ona uprawnienia właścicieli nieruchomości, na których rosną drzewa i krzewy, do ich usuwania. Ustawa, uchwalona w błyskawicznym tempie nie była konsultowana ze społeczeństwem,, co doprowadziło do nadmiernej wycinki drzew. Pod wpływem nacisków i protestów została ona zmieniona w maju 2017.
  • Wprowadzenie masowej wycinki z użyciem ciężkiego sprzętu w Puszczy Białowieskiej.
  • Zaproponowanie w 2017 roku zmian, które w ‘’szczególnych wypadkach” pozwalają na odstąpienie od ochrony gatunków i siedlisk w ramach unijnej sieci Natura 2000. Według szacunków Zbigniewa Karaczuna z Katedry Ochrony Środowiska SGGW przez kilka miesięcy obowiązywania ustawy z 2016 roku mogło zostać wyciętych 3 mln drzew.

Kontrowersyjny minister uzyskał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Lüneburgu za badania nad biegaczowatymi. Był także honorowym obywatelem Wielunia i Krościenka nad Dunajcem. W 2008 roku otrzymał nagrodę im. Ettore Majorany, przyznawaną m.in. przez Papieską Akademię Nauk.

Wspomnienia ministra Szyszki

W sieci nie brakuje wspomnień i dobrych słów na temat ministra. Profesora Szyszkę wspominają między innymi posłanka Krystyna Pawłowicz oraz Marek Jakubiak.

wiadomościjan szyszkominister środowiska
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także