Jaki to utwór? Poznaj Shazam - aplikację do rozpoznawania muzyki
Bardzo często zdarza się, że słyszymy pewną piosenkę, np. w sklepie, która od razu wpada nam w ucho, ale nie znamy jej wykonawcy i tytułu. Z pomocą przychodzą aplikacje do rozpoznawania muzyki, które możemy zainstalować na smartfonie.
Jak działa Shazam?
Jedną z najpopularniejszych aplikacji do rozpoznawania muzyki jest Shazam, którą można zainstalować zarówno na smartfonach z systemem Android, jak i na iOS-ie, jak i Windows Phone. Aplikację Shazam można również otwierać w laptopach Apple'a oraz na smartwatchach.
Shazam działa już od kilkunastu lat. Pierwotna wersja na telefony komórkowe pojawiła się w 2002 roku w Wielkiej Brytanii i nosiła nazwę 2580. Jak działała ta usługa? Wystarczyło zadzwonić pod numer 2580 i pozwolić nasłuchiwać utworu przez chwilę. Następnie na telefon komórkowy przychodził SMS z informacją o tytule i wykonawcy.
Obecna wersja aplikacji Shazam pojawiła się w 2008 roku. Działa na zasadzie tworzenia spektrogramu danego utworu, który następnie jest wysyłany do centralnych serwerów i porównywany z pozostałymi utworami zgromadzonymi w bazie. Jeżeli identyfikacja spektrogramu zakończy się pomyślnie, wówczas na urządzenie wysyłana jest informacja zwrotna o tytule i wykonawcy, ale nie tylko.
Aplikacja Shazam podaje bardzo szczegółowe dane dotyczące rozpoznanej piosenki: tytuł, wykonawcę, recenzje albumu, biografię wykonawcy, tekst, teledysk, a nawet informacje o najbliższych koncertach. Istnieje również możliwość zakupu danego utworu w sklepie np. Google Play.
Shazam na komputery osobiste
Aplikacja Shazam ma również swoje wersje na komputery osobiste z systemami Windows 8, 8.1, a także Windows 10. Wersja ta różni się od wersji na urządzenia mobilne, gdyż nie zawiera np. top listy, informującej o popularności poszczególnych utworów w różnych rejonach świata. Program ten był dostępny w sklepie Windows App Store, jednakże od marca 2017 roku przestał być aktualizowany i wspierany. Ci, którzy mieli go już wcześniej na swoich komputerach, wciąż mogą z niego korzystać.
Jednakże mobilną wersję aplikacji Shazam można bez problemu otworzyć na Windowsie przy użyciu specjalnego programu emulującego, np. BlueStacks App Player, który jest dostępny w internecie do bezpłatnego ściągnięcia i który służy emulacji programów przeznaczonych na Androida.
Inne aplikacje do rozpoznawania muzyki
Na rynku aplikacji mobilnych dostępne są jeszcze inne programy do rozpoznawania muzyki, równie skuteczne co Shazam. Jednym z nich jest SoundHound. Aplikacja ta działa na różnych wersjach mobilnego systemu Windows oraz na Androidzie i iOS-ie; jest dostępna bezpłatnie w Windows App Store, w sklepie Google Play i iTunes. SoundHound, podobnie jak Shazam, umożliwia szybką identyfikację melodii, zapamiętanie jej w systemie, wyświetlenie tekstu czy kupno w sklepie.
Jeżeli jednak interesują nas programy do rozpoznawania muzyki przeznaczone na komputer osobisty, powinniśmy wypróbować niewielką i bardzo prostą w obsłudze aplikację Tunatic. Rozpoznaje ona nieotagowane, nienazwane pliki muzyczne, które znajdują się w sieci i na komputerze. Identyfikuje również melodię, która pochodzi z zewnętrznego źródła, np. z mikrofonu.
Z melodiami nuconymi bądź śpiewanymi dobrze poradzi sobie strona midomi.com. Wystarczy jedynie podłączyć mikrofon do komputera, wybrać opcję „Click and Sing or Hum” i zanucić interesującą nas piosenkę.