Pobieranie MP3 z YouTube – legalność, programy

Pobieranie MP3 z YouTube – legalność, programy
Źródło zdjęć: © WP.PL
Sylwia Ścibak

06.07.2017 12:26, aktual.: 17.06.2019 15:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czasami chcemy pobrać z serwisu YouTube piosenkę, która nam się podoba, ale nie chcemy, by była w formie pliku wideo. Z pomocą przychodzą nam programy, dzięki którym jednym kliknięciem możemy mieć piosenkę w formacie mp3, bez ściągania pożądanego pliku wideo i konwertowania go potem na plik dźwiękowy w przeznaczonym do tego programie. Sprawdź, czym możesz ściągnąć plik mp3 z serwisu YouTube i czy możesz robić to bez konsekwencji prawnych.

Pobieranie mp3 z YouTube – kwestie legalności

Niektórzy z nas pewnie się zastanawiają, czy ściąganie plików z serwisu Youtube jest w ogóle dozwolone. Przecież często mówi się o tym, że pobieranie za darmo jakichkolwiek plików z sieci – gier, muzyki czy filmów – jest nielegalne, a wręcz można to nazwać kradzieżą. Nie jest to jednak do końca prawdą.

Polskie prawo autorskie definiuje pojęcie dozwolonego użytku osobistego, które mówi o tym, że można bez zgody twórcy korzystać z rozpowszechnionego już dzieła, ale tylko we własnym zakresie, tzn. mieć je jedynie na swoim przenośnym odtwarzaczu bądź komputerze i udostępniać osobom pozostającym w bliskim stosunku, np. przyjaciołom czy rodzinie. Niedozwolone jest jednak rozpowszechnianie dzieła w szerokim zakresie np. na serwisach p2p czy innych serwisach wymiany plików, a już całkowicie nielegalne jest rozpowszechnianie obcego dzieła za opłatą, gdyż godzi to w prawa autorskie twórcy. Ryzykowne jest więc korzystanie z serwisów p2p (np. torrent), gdyż tam użytkownik nie tylko pobiera dzieło, ale także je udostępnia.

Inaczej jest w przypadku programów komputerowych i gier, gdyż korzystanie z tego typu dzieł jest regulowane odrębną ustawą. Z programu komputerowego oraz gry możemy korzystać we własnym zakresie jedynie na takich warunkach, jakie dyktuje licencja. Zatem jeżeli program posiada licencję freeware, to możemy pobierać go nieodpłatnie z sieci i korzystać za darmo w celach niekomercyjnych, a jeżeli ma licencję box, to musimy go po prostu kupić.

Pobieranie muzyki z serwisu YouTube na własny użytek nie jest więc niedozwolone, tym bardziej, jeżeli pobieramy utwór z oficjalnego kanału autora czy wytwórni. Mamy wtedy pewność, że sam autor udostępnił swoje dzieło.

Pobieranie mp3 z YouTube – programy

Pobierać pliki mp3 z YouTube możemy za pomocą programów instalowanych na komputerze, a także za pomocą serwisów internetowych, które automatycznie konwertują wideo na muzykę.

  • Pobieranie mp3 z YouTube za pomocą serwisów internetowych

Proste i bezproblemowe pobieranie mp3 z YouTube umożliwia strona youtube-mp3.org. Wystarczy skopiować link pożądanego przez nas wideo, wkleić do okienka, kliknąć polecenie "Konwertuj wideo", a następnie kliknąć "Pobierz". Czynność ta zajmuje co najwyżej kilkanaście sekund.

Innym serwisem do ściągania muzyki ze strony YouTube jest onlinevideoconverter.com, który oferuje więcej możliwości niż wyżej wymieniony serwis, tzn. możemy konwertować pliki wideo nie tylko do formatu mp3, ale także do innych formatów dźwiękowych, np. ogg czy wav. Ponadto możemy ściągać filmy z innych serwisów wideo, np. z vimeo.com.

  • Pobieranie mp3 z YouTube za pomocą programów

Pobieranie plików mp3 z YouTube umożliwia program Free YouTube to MP3 Converter. Jest to darmowa aplikacja, która pozwala na proste i szybkie konwertowanie wideo do audio, również w formatach innych niż mp3, np.wav. Znacznie szerszy wachlarz możliwości oferuje natomiast program aTube Catcher. Dzięki niemu możemy nie tylko ściągać filmy i konwertować je do wielu różnych formatów, ale także mamy możliwość nagrywania dźwięków, nagrywania filmów z pulpitu czy wypalania płyt.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także