Rozpoznawanie muzyki smartfonem – najszybsze sposoby

Rozpoznawanie muzyki smartfonem – najszybsze sposoby
19.03.2017 14:331 / 5
Rozpoznawanie muzyki smartfonem – najszybsze sposoby
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | A. and I. Kruk

Każdy od czasu do czasu słyszy utwór muzyczny, który bardzo przypadł mu do gustu, jednak nie zna ani jego tytułu, ani wykonawcy. Szczęśliwie żyjemy w czasach, kiedy większość z nas w swojej kieszeni nosi smartfon, który dzięki dostępowi do internetu pozwala przeglądać właściwie całą zgromadzoną wiedzę ludzkości i całą masę śmiesznych filmów o kotkach.

Pośród masy różnego rodzaju informacji w sieci znajdują się nieograniczone zasoby muzyki. Fakt ten wykorzystali producenci oprogramowania, jak chociażby Shazam, które dosłownie w mgnieniu oka jest w stanie rozpoznać niemal każdy utwór muzyczny. Prócz dedykowanych aplikacji możliwość rozpoznawania muzyki dają nam również najwięksi – Apple dzięki swojej Siri oraz Google za pomocą aplikacji Google Now.

Rozpoznawanie muzyki za pomocą Google Now

2 / 5
323941755659889065
Źródło zdjęć: © google

Aby rozpoznać słuchaną piosenkę za pomocą Google Now na Androidzie, należy mieć zainstalowaną aplikację do rozpoznawania muzyki, np. Shazam bądź Track Id. Trzeba włączyć funkcję Google Now w wyszukiwarce Google w telefonie. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, w tym celu należy przejść do Ustawienia Google, później szukamy zakładki Wyszukiwanie i Google Now, po jej otwarciu włączamy funkcję.

Aby rozpoznać utwór w aplikacji Google Now, wystarczy uruchomić odtwarzacz Google, następnie wybieramy ikonę mikrofonu w oknie wyszukiwarki Google’a. Jeśli jesteśmy w pobliżu głośnika, z którego leci muzyka, na dole ekranu do słuchania komend głosowych pojawi się niebieska nuta. Klikamy w nią, a aplikacja rozpocznie słuchanie piosenki w celu jej rozpoznania. Jeśli proces zakończy się sukcesem, Google pokaże nam kartę informacyjną z odnośnikiem do Google Play.

Shazam

3 / 5
323941755660085673
Źródło zdjęć: © Shazam

Może zdarzyć się tak, że nie skorzystamy z systemowych „rozpoznawaczy” muzyki. Wtedy pozostaje nam alternatywa w postaci popularnych aplikacji. Pośród wielu dostępnych na szczególną uwagę zasługują zarówno Shazam jak i SoudHound, dostępne zarówno na Androida, jak i iOS.

Pierwsza z nich – Shazam jest bez wątpienia najpopularniejszą aplikacją, która służy do rozpoznawania muzyki za pomocą smartfonu. Shazam prócz rozpoznawania utworów, pozwala nam kupić je w iTunes (jedynie iOS) oraz w sklepie Amazon MP3, bądź w Spotify. Pozwala również wyświetlać teledyski na YouTube. Aplikacja wyświetla również tekst słuchanej piosenki. Dzięki niej możemy również dzielić się słuchanymi utworami ze znajomymi (za pomocą Facebooka, Messengera).

SoundHound

4 / 5
323941755660282281
Źródło zdjęć: © SoundHound

Druga, nieco mniej popularna aplikacja, to SoundHound, zdaniem twórców jest najszybszym tego typu programem na świecie. Podobnie jak konkurencja, posiada opcje społecznościowe, oraz zakup słuchanych piosenek w popularnych sklepach. Aplikacja ma również opcję rozpoznawania piosenek śpiewanych przez użytkownika, jej działanie niestety jest uzależnione od zdolności wokalnych śpiewającego.

Rozpoznawanie muzyki za pomocą Siri

5 / 5
323941755660413353
Źródło zdjęć: © Apple

Również Siri, asystent największego konkurenta Google – Apple’a, posiada funkcję rozpoznawania muzyki. Wygoda korzystania z tego rozwiązania jest dużo większa, niż w przypadku systemu Google’a – nie musimy nawet odblokowywać telefonu. Wystarczy przytrzymać dłużej przycisk Home by uruchomić Siri. Tutaj właśnie pojawia się największa przeszkoda – należy wydać Siri odpowiednią komendę po angielsku, która brzmi _**What is this song?**_. Już po chwili Siri wyświetli podstawowe informacje o utworze oraz przeczyta nam zarówno tytuł piosenki, jak i wykonawcę. Nawet polskiego wykonawcę – mimo, że czasem brzmi to zabawnie.

Jeśli posiadamy iOS 10.x i nowszy, to warto zwrócić uwagę, czy posiadamy zainstalowaną aplikację Muzyka - w przeciwnym wypadku usługa nie zadziała. Rozpoznawanie muzyki za pomocą Siri działa od iOS 8.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)