Jaki odkurzacz kupić?

Jaki odkurzacz kupić?

Jaki odkurzacz kupić?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
13.09.2012 17:00
Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Chociaż odkurzacz wydaje się nieskomplikowanym urządzeniem, może nas zaskoczyć ilość oferowanych przez producentów modeli i funkcji. Wybór rodzaju odkurzacza znacznie wpływa na sposób jego użytkowania, tak więc aby wybrać urządzenie odpowiednie dla siebie, powinniśmy dokładnie przeanalizować różnice między poszczególnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Więc jaki odkurzacz kupić?

Budowa
W tradycyjnych odkurzaczach zebrany kurz i odpadki trafiają do worka. Urządzenia tego typu są tańsze, jednak trzeba mieć na względzie, że przez konieczność dokupywania worków wzrasta ogólny koszt ich użytkowania. Papierowe worki jednorazowe wymieniać będziemy musieli co kilka tygodni w zależności od częstotliwości ich użytkowania, przy czym pamiętać musimy że wraz z zapełnianiem worka zmniejszać się będzie siła ssąca odkurzacza, a tym samym jego efektywność. Niektóre modele wyposażone są w stałe worki tekstylne które po zapełnieniu trzeba wytrzepać, dzięki czemu nadają się do wielokrotnego użytku. Odkurzacze bezworkowe odpadki zbierają do specjalnego pojemnika, który musimy regularnie opróżniać i co jakiś czas myć. Zastosowany w nich system cyklonowy sprawia że elementy stałe po zassaniu oddzielane są od powietrza, dzięki czemu zapełnienie pojemnika nie ma wpływu na moc ssącą urządzenia.

Inne podejście zaproponowali konstruktorzy odkurzaczy wodnych, w których pojemnik lub worek zastąpiony został systemem wodnej filtracji który zatrzymuje nawet najmniejsze drobiny zassanego kurzu. Wadą tego rozwiązania jest konieczność napełniania wodą odpowiedniego zbiornika w urządzeniu przed odkurzaniem, a po skończonej pracy opróżnienia go z zalegających w nim zanieczyszczeń. Odkurzacze tego typu posiadają też funkcje nawilżania powietrza.

Odkurzacze piorące, oprócz standardowej funkcjonalności pozwolą także wyprać dywany i narzuty, bez problemu także radzą sobie z rozlanymi na podłogę cieczami. Musimy wziąć pod uwagę że zarówno odkurzacze wodne jak i piorące są cięższe niż tradycyjne. Najlżejsze z kolei są małe odkurzacze ręczne. Zasilane akumulatorowo urządzenia idealnie nadawać będą się do odkurzenia samochodu, albo do zabrania na kemping. Ze względu na małą moc ssącą okazują się jednak niewystarczające do regularnego odkurzania standardowego rodzaju mieszkania.

Ciekawym rozwiązaniem dla ludzi nie lubiących samodzielnie sprzątać są odkurzacze automatyczne. Te małe roboty można zaprogramować na daną godzinę, a same odkurzą mieszkanie na podstawie zebranych przez czujniki danych o sprzątanych pomieszczeniach - natomiast po zakończonej pracy wrócą do bazy podładować akumulator. Jest to najbardziej zaawansowany technologicznie typ odkurzaczy, jednak ze względu na swoją budowę może nie dosięgnąć wszystkich zakamarków mieszkania, a wysoki próg albo schody mogą okazać się dla niego przeszkodą nie do pokonania.

Alternatywą dla urządzeń przenośnych są, przeznaczonym dla domów i budynków, centralne systemy odkurzania. To kompleksowe rozwiązanie polega na zainstalowaniu, z dala od pomieszczeń mieszkalnych, agregatu ssącego, który za pomocą instalacji rurowej łączy się z umieszczonymi w pokojach gniazdami. Ponieważ sam odkurzacz umieszczony jest w oddalonym pomieszczeniu gospodarczym, sprzątanie jest nie tylko ciche ale i wygodne - nosimy tylko rurę ssącą podłączaną do gniazda w ścianie, nie musimy ciągnąć za nią urządzenia przenośnego. Technologia ta jest jednak najdroższym rozwiązaniem.

Ergonomia
Decydując jaki odkurzacz kupić, zwrócić musimy uwagę na jego gabaryty. Ciężki odkurzacz będzie sprawiał problemy w trakcie sprzątania dużego domu, zwłaszcza w jeśli będziemy musieli wnosić go po schodach. Pamiętać musimy także, że odkurzacze wodne dodatkowo przed pracą obciążone będą ciężarem wody w zbiorniku filtrującym.

Z rozmiarami zewnętrznymi urządzenia niekoniecznie związana będzie pojemność pojemnika lub worka na odpadki. Ten parametr znajdziemy w danych podawanych przez producenta. Również długość przewodu powinna zwrócić naszą uwagę, zwłaszcza jeśli zamierzamy odkurzać spore pomieszczenia. Swobodną pracę powinien zapewnić nam kabel długości około 10 metrów.

Kolejną cechą która wpływać będzie na komfort pracy będzie poziom emitowanego hałasu. Spore rozbieżności w tej kwestii znaleźć możemy nawet przy podobnych modelach - ciche odkurzacze pracować będą z głośnością poniżej 70dB.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Filtry
W odkurzaczach montuje się filtry wlotowe, chroniące silnik, oraz wylotowe, których zadaniem jest wyłapanie drobin kurzu nie zatrzymanych przez worek bądź pojemnik. Na rodzaj montowanych filtrów szczególną uwagę zwrócić powinni alergicy.

Podstawowym rodzajem filtra są filtry z gąbki bądź tkaniny, które co jakiś czas trzeba czyścić. Są najtańszym rozwiązaniem, jednak nie polecanym dla alergików. Znacznie lepsze właściwości filtrujące mają filtry HEPA, stworzone z włókna szklanego, zdolne do wyłapywania drobin o wymiarach 0,3 mikrona. W odkurzaczach wodnych natomiast rolę zarówno filtra jak i zbiornika na odpadki pełni pojemnik z wodą, również gwarantując wyjątkowo dokładne oczyszczenie powietrza.

Moc
Jeden z najważniejszych parametrów jaki powinniśmy wziąć pod uwagę podczas decydowania jaki odkurzacz kupić. Moc - zarówno silnika, jak i ssania - bezpośrednio wpływać będzie na efektywność sprzątania. Moc silnika w odkurzaczach standardowych waha się od 1000W, w przypadku urządzeń zdolnych porządnie sprzątać jedynie podłogi bez dywanów, do ponad 2000W w przypadku odkurzaczy, które bez problemu poradzą sobie ze sprzątaniem każdego rodzaju powierzchni. Moc ssania w dostępnych na rynku modelach zawiera się w przedziale od 250W do 500W, przy czym już wartości około 350W pozwolą na swobodne sprzątanie podłóg i dywanów.

Akcesoria
Kupując odkurzacz zaopatrzyć musimy się także w odpowiednie szczotki. Podstawowa końcówka nakładana na wąż ssący jest najbardziej uniwersalna i pozwoli nam na sprzątanie wszystkich standardowych powierzchni. Do czyszczenia wykładzin najlepiej nadają się elektroszczotki, wyposażone we własny silnik, napędzający umieszczony w dyszy czyszczącej obrotowy cylinder, symulujący w trakcie odkurzania efekt trzepania dywanu. Jeśli nie mamy wykładzin, powinniśmy posiadać szczotkę parkietową, która w trakcie odkurzania poleruje powierzchnię podłogi. Czyszczenie kanap ułatwią nam szczotki pozwalające dostać się do nawet najmniejszych szczelin.

Jeśli chcemy aby po odkurzaniu w mieszkaniu unosił się przyjemny aromat, możemy dokupić specjalne zapachy do odkurzaczy, które umieszcza się we między workiem a obudową urządzenia. Pasują do wszystkich rodzajów odkurzaczy niepiorących.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)