Jaki klimatyzator wybrać i kupić?
Choć nasz klimat nie należy do najgorętszych, to upalne dni także w Polsce potrafią nieźle dać się we znaki. Dlatego coraz więcej osób szuka bardziej wydajnych metod ochłody latem niż elektryczne wiatraki.
03.06.2013 11:33
Coraz chętniej montujemy w domach klimatyzację. Do wyboru jest obecnie wiele systemów i rodzajów klimatyzatorów. Przed zdecydowaniem się na któryś z nich warto przeczytać, czym charakteryzują się i w jakich sytuacjach najlepiej sprawdzają poszczególne urządzenia.
Jak działa klimatyzator?
Istnieje wiele rodzajów klimatyzatorów, ale podstawowy sposób działania wszystkich urządzeń jest podobny. Zadaniem klimatyzatora jest pobieranie ciepłego powietrza z otoczenia i oddawanie schłodzonego do wybranej przez użytkownika temperatury. W środku urządzenia znajduje się parownik, w którym ciepło z ochładzanego powietrza odparowuje. Następnie powietrze jest oddawane do sprężarki i skraplacza, gdzie przyjmuje postać ciekłą.
Chłodzenie powietrza to podstawowe zadanie wszystkich klimatyzatorów. Są również urządzenia, które mogą je ogrzać w chłodne dni, a także takie, które mogą nawilżyć suche powietrze. Jak to zwykle bywa, wybór urządzenia powinien być podyktowany naszymi potrzebami oraz środkami finansowymi, którymi dysponujemy.
Moc klimatyzatora
Zanim zamontujemy klimatyzację, trzeba obliczyć, jaka powinna być moc chłodnicza urządzenia, aby było ono najbardziej wydajne. Najlepiej, aby zrobił to profesjonalista –. w sklepie z klimatyzatorami na pewno uzyskamy fachową pomoc. W internecie dostępne są także gotowe kalkulatory.
Moc chłodniczą, mierzoną w kW lub BTU/h, definiuje się jako wydajność urządzenia pracującego w trybie chłodzenia przy pełnym obciążeniu. Nie jest to ta sama wartość co moc pobierana przez urządzenie, chociaż oczywiście moc chłodnicza ma bardzo duży wpływ na pobór energii.
Przy obliczaniu mocy chłodniczej (a także grzewczej, jeśli klimatyzator ma taką funkcję) urządzenia powinniśmy wziąć pod uwagę między innymi wielkość pomieszczenia, w którym ma zostać zamontowane, liczbę przebywających w nim zwykle osób i znajdującego się tu sprzętu RTV (ponieważ zarówno ludzie, jak i telewizory czy komputery wydzielają dodatkowe ciepło). Ponadto ważne będzie położenie pokoju: czy znajduje się on na parterze, czy na poddaszu, czy okna wychodzą na północ, czy na południe itp.
Klimatyzatory stacjonarne
Istnieje wiele typów klimatyzatorów. Mogą być one montowane na stałe lub być mobilne. Ze względu na budowę dzielą się na monoblokowe i split, a ze względu na miejsce montażu możemy wyróżnić między innymi klimatyzatory stacjonarne ścienne, podłogowe, naokienne, podsufitowe itp. Wśród klimatyzatorów stacjonarnych są urządzenia zarówno typu split, jak i monoblokowe.
Klimatyzatory przenośne
Klimatyzatory przenośne to urządzenia, które można przenosić z miejsca na miejsce (zwykle mają kółka) i stosować w tym pomieszczeniu, w którym w danym momencie powietrze wymaga schłodzenia.
Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem koniecznym do używania klimatyzatorów przenośnych jest okno w pomieszczeniu, przez które wyprowadza się rurę harmonijkową o długości ok. 150–18. cm i średnicy ok. 10–15 cm Przeznaczone są raczej do stosowania okazjonalnego, na przykład tylko w naprawdę upalne dni. A ponieważ nie ma ich w ciągu roku tak wiele, dla Polaków może to być dobre rozwiązanie. Aby schłodzić powietrze w pokoju, należy poprowadzić rurę wylotową na zewnątrz domu, na przykład przez uchylone okno, otwór w drzwiach balkonowych lub kratkę wentylacyjną.
Niestety klimatyzatory przenośne mają także wady. Przede wszystkim, nie są tak wydajne jak urządzenia zamontowane na stałe, a przenoszenie i przechowywanie ciężkiego i dużego sprzętu może być uciążliwe. Klimatyzatory przenośne są także bardziej hałaśliwe niż ich stacjonarne odpowiedniki.
Klimatyzatory split
Klimatyzatory typu split są nowocześniejsze i chętniej kupowane niż monoblokowe. Składają się z dwóch części. Głośno pracująca jednostka zewnętrzna, odprowadzająca ciepło poza budynek umieszczana jest na zewnątrz domu, a wewnątrz montuje się tzw. jednostkę wewnętrzną, która ochładza powietrze w mieszkaniu. Klimatyzatory typu split mogą być zarówno stacjonarne, jak i przenośne. Przy wyborze stacjonarnego klimatyzatora typu Split należy zwrócić uwagę, ile jednostek wewnętrznych można podłączyć do jednej jednostki zewnętrznej.
Klimatyzatory monoblokowe (kompaktowe)
W klimatyzatorach monoblokowych obie jednostki znajdują się w jednej obudowie. Takie rozwiązanie jest głośniejsze, za to kompakty zajmują mniej miejsca niż klimatyzatory typu split.
Na co zwracać uwagę
Gdy już zdecydujemy, jaki typ klimatyzatora będzie dla nas najlepszy, oglądając różne modele w sklepach, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy: między innymi moc chłodniczą, rodzaj zamontowanych filtrów, energooszczędność, sterowanie i funkcje, w jakie wyposażono dane urządzenie.
Zazwyczaj, im droższy klimatyzator, tym więcej funkcji posiada. I jak to zazwyczaj bywa w przypadku urządzeń elektronicznych, nie za wszystkie warto płacić, ponieważ z wielu nigdy nie skorzystamy.
Warto zwrócić uwagę między innymi na to, czy można w klimatyzatorze ustawić temperaturę, przy której urządzenie będzie się włączać i wyłączać. Dzięki temu nie trzeba będzie każdorazowo go uruchamiać. Często przydaje się opcja cichej i oszczędnej pracy w nocy, a także tryb ekonomiczny, podczas którego automatycznie zostanie wybrany kompromis pomiędzy zużyciem energii a temperaturą, do której schładzane będzie powietrze.
Wiele klimatyzatorów jest także wyposażonych w takie funkcje takie, jak oczyszczanie powietrza z nieprzyjemnych zapachów (zimny katalizator) czy filtr z witaminą C, hamujący niekorzystne skutki działania wolnych rodników.
Jeżeli zdecydujemy się na klimatyzator z funkcją grzania, warto zobaczyć, czy ma on opcję „gorący start”, która zapobiega nawiewowi zimnego powietrza na początku pracy.
Klimatyzator powinien informować o konieczności wymiany filtra, a jeszcze lepiej, gdy będzie automatycznie go oczyszczać. Większość urządzeń ma także funkcję auto-restart, dzięki której w razie braku prądu klimatyzator automatycznie uruchamia się ponownie, gdy awaria zostanie usunięta.
Większość klimatyzatorów schładza lub ogrzewa jedynie powietrze, które znajduje się w pomieszczeniu, dlatego nie zastąpią one wietrzenia. Są jednak urządzenia, które mają także funkcję wentylacji, a więc pobierają świeże powietrze z zewnątrz.
Jeśli zdecydowaliśmy się na klimatyzator z funkcją grzewczą, warto wybrać model z opcją nawilżania powietrza.
Obsługę klimatyzatora ułatwiają także czytelny wyświetlacz LCD i pilot zdalnego sterowania.
Filtry
Kupując dane urządzenie, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj i jakość zastosowanych w nim filtrów. W zależności od modelu, filtracja może być podstawowa lub bardziej zaawansowana, ze względu na zastosowanie filtra antybakteryjnego. Klimatyzatory mogą być wyposażone w trzy rodzaje filtrów:
Filtr przeciwpyłowy - usuwa kurz i pył. Filtr ten mają wszystkie klimatyzatory. Jego sprawne działanie zależy od prawidłowej konserwacji. Należy go starannie czyścić co najmniej raz na dwa tygodnie i wymieniać co kilka miesięcy.
Filtr oczyszczający - znajduje się za filtrem przeciwpyłowym i zatrzymuje mniejsze cząstki znajdujące się w powietrzu, a także usuwa nieprzyjemne zapachy (np. dymu z papierosów).
Filtr antybakteryjny - jest montowany w droższych urządzeniach, ale warto w nie zainwestować, bo dobry filtr gwarantuje zabicie 9. proc. bakterii, wirusów czy grzybów znajdujących się w powietrzu. Aby działał prawidłowo, trzeba go regularnie wymieniać.
_ Anna Paczuska _